#3D Printing Adventure! – Έργο eTwinning 3

Στο Έργο eTwinning – 3D Printing Adventure, μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαμε μια μοναδική εμπειρία μάθησης για την τρισδιάστατη εκτύπωση! Ξεκινώντας, δεν γνωρίζαμε τίποτε για το θέμα μας, ούτε εμείς οι εκπαιδευτικοί, ούτε τα παιδιά. Φτάσανε όμως οι μαθητές μας, βήμα βήμα, να κάνουν τις δικές τους εκτυπώσεις!

hgr5554 jengy

Το Έργο είχε σκοπό να παρακινήσει τους μαθητές να σχεδιάσουν εργαζόμενοι σε ομάδες ένα τελικό συνεργατικό προϊόν, συγκεκριμένα, τα τουβλάκια για ένα παιχνίδι jenga, χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα Tinkercad. Στη συνέχεια να εκτυπώσουν τη δουλειά τους με 3δ εκτυπωτή. Τα τουβλάκια έχουν σκαλισμένες πάνω τους λέξεις/αξίες, όπως φιλία, συνεργασία, αποδοχή, κλπ, στις βασικές πέντε γλώσσες που μιλούν οι 26 συμμετέχοντες εταίροι. Οι μαθητές μας έμαθαν πώς χρησιμοποιείται ο 3δ εκτυπωτής, έμαθαν να είναι δημιουργικοί και να σχεδιάζουν διαφορετικά χρήσιμα αντικείμενα. Δάσκαλοι και μαθητές μάθαμε ο ένας από τον άλλο και φτάσαμε στον κοινό μας στόχο, την κατάκτηση της 3δ εκτύπωσης. Στο έργο αυτό συμμετείχαν 26 σχολεία από 7 χώρες της Μεσογείου: Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία, Ελλάδα, Τουρκία, Ιορδανία, Τυνησία.

lithophane jenga

Μια μικρή σύνοψη του Έργου μπορείτε να δείτε στον σύνδεσμο που ακολουθεί

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

Κατηγορίες: 17 Στόχοι, 3D printing adventures, eTwinning, STEAM. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.