Βίντεο stop motion “Διπλή νίκη!!”

Οι μαθητές στα πλαίσια της Διεθνούς Ημέρας Ανθρώπινης Αδελφοσύνης και του έργου eTwinning, Cine-Experiments, είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν την τεχνική κινούμενης εικόνας stop motion animation. Αρχικά με τη βοήθεια της Γυμνάστριας, κυρίας Έλσας Λεπτοκαρίδου, η οποία μας παρείχε και τη μακέτα του σταδίου, μελέτησαν την κίνηση των αθλητών που τρέχουν. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια της δασκάλας Εικαστικών, κυρίας Μαριάννας Κεραμυδά, κατασκεύασαν φιγούρες δρομέων και θεατών με πλαστελίνη. Σύμφωνα με το σενάριο, οι αθλητές τρέχουν στο στάδιο, όταν ένας από αυτούς πέφτει. Ένας άλλος αθλητής από αυτούς που βρίσκονται κοντά του, πηγαίνει δίπλα του και τον βοηθά να σηκωθεί. Οι δύο αθλητές τερματίζουν μαζί.

IMG 20220304 084112

Οι μαθητές σε ομάδες μετακινούν τις φιγούρες λίγο-λίγο και οι φωτογραφίες που τραβούν κάθε φορά, συνδυάζονται ώστε να δημιουργηθεί ένα βίντεο. Απολαύστε τη δημιουργία τους!

Κατηγορίες: 17 Στόχοι, eTwinning, Παγκόσμιες Ημέρες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.