Γίνε ο Ήρωας του Διαδικτύου

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ 1. Με στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές τους κώδικες καλής συμπεριφοράς  στο διαδίκτυο, να γνωρίσουν τους κινδύνους σ’ αυτό, να επεξεργαστούν τρόπους επίλυσης προβληματικών καταστάσεων στο διαδίκτυο και να πληροφορηθούν για την ορθή χρήση του διαδικτύου, στον τρίτο κύκλο των εργαστηρίων δεξιοτήτων θα ασχοληθούμε με το πρόγραμμα “Γίνε ο Ήρωας του Διαδικτύου”

Στο πρώτο μας εργαστήριο οι μαθητές μέσα από συζήτηση προσπάθησαν να απαντήσουν στην παρακάτω ερώτηση

“Αν συμβεί κάτι άπρεπο εναντίον κάποιου στο διαδίκτυο, πώς αντιδρώ; Μένω απλός παρατηρητής;  Μπορώ να γίνω υπερασπιστής;”

Οι μαθητές σκέφτονται τρόπους να φερθούν ευγενικά ή να στηρίξουν το άτομο-στόχο. Η εργασία έγινε βάσει σεναρίων σε online ομάδες. Οι μαθητές εντόπισαν και κατηγοριοποίησαν συμπεριφορές στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Κατηγορίες: Ήρωας του Διαδικτύου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.