Το παρελθόν

Η ιστορία του 20ου Λύκειο Αθηνών

• Ιδρύθηκε το καλοκαίρι του 1972 και λειτούργησε για πρώτη φορά το 1972-73.
  • Για δύο χρόνια (1972-74) στεγαζόταν στο 8ο Γυμνάσιο Αρρένων που βρίσκεται στην οδό Νικοπόλεως. Ήταν το μοναδικό σχολείο για τις περιοχές από τον Άγιο Μελέτη και τα Σεπόλια μέχρι και την Κυψέλη.
  • Το 1974, το σχολείο εγκαταστάθηκε σε ένα κτίριο στην οδό Μιχαήλ Βόδα και  Λεμεσού. Εκεί βρισκόταν ένα εργοστάσιο φαρμάκων. Σήμερα εκεί στεγάζεται ένα Super Market.
  • Τον Σεπτέμβριο του 1976, το 6τάξιο Γυμνάσιο χωρίστηκε σε Γυμνάσιο και Λύκειο.
  • Με τον σεισμό του 1981 το Λύκειο αναγκάστηκε να μεταφερθεί σε ένα παλιό ιδιωτικό σχολείο στην οδό Μαυρογένους.
  • Παρέμεινε εκεί μέχρι τις 15 Σεπτεμβρίου του 1987, όποτε και μεταφέρθηκε στο κτίριο του 20ου Γυμνασίου όπου βρίσκεται μέχρι και σήμερα.
  • Μέχρι και το 2011 ακολουθείτο το εναλλασσόμενο ωράριο μεταξύ του 20ου Γυμνασίου και του 20ου Λυκείου, όποτε και χτίστηκαν οι αίθουσες του γυμναστηρίου και τα δύο σχολεία μπόρεσαν να συνυπάρξουν κτιριακά.
  • Τον Οκτώβριο του 2017, το 20ο Γυμνάσιο μεταστεγάστηκε σε άλλο κτίριο και πλέον το 20ο Λύκειο είναι το μόνο σχολείο που βρίσκεται στο κτίριο της οδού Ζυμπρακάκη 44.