20ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΤΡΑΣ

14 Φεβρουαρίου 2020

7η ΑΠΟΣΤΟΛΗ: Ακροάσεις και βαθμολογία ομάδας

Την εβδομάδα αυτή ΑΚΟΥΜΕ τα ραδιοφωνικά μηνύματα που πρότειναν μαθητικές ομάδες από όλη την Ελλάδα και ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΜΕ την προσπάθειά τους με βάση συγκεκριμένα κριτήρια όπως:

ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ, ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ, ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΩΝΗΣΗΣ, ΗΧΗΤΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ, ΜΟΝΤΑΖ

(*) η κάθε ομάδα ας συμπληρώσει την βαθμολογία της στο φύλλο εργασίας που δώθηκε την Παρασκευή στο εργαστήριο πληροφορικής

Σελίδα με Ραδιοφωνικά Μηνύματα Μαθητών
[ http://europeanschoolradio.eu/el/contest2020 σύνδεση σαν μαθητής με κωδικό 764400 ]

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

8 Φεβρουαρίου 2020

6η ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Προχωράμε στην προετοιμασία του Ηχητικού Λογότυπου του σχολείου μας, δηλαδή ένα σύντομο μήνυμα (~30″-60″) για το 20 eF radio patras που θα το χρησιμοποιούμε κατά την διάρκεια των εκπομπών μας. Επιπλέον, την εβδομάδα αυτή, φροντίζουμε ώστε

• όλες οι ομάδες να αποκτήσουν ένα ΟΝΟΜΑ (δεν είναι δεσμευτικό, μπορούμε να το αλλάξουμε στην συνέχεια)
  • όλα τα μέλη μας να ενταχθούν σε μια ομάδα

Υπενθύμιση

24 Ιανουαρίου 2020

5η Αποστολή: Δοκιμαστικές ηχογραφήσεις

Την εβδομάδα αυτή θα ηχογραφήσουμε τις ιδέες-προτάσεις των ομάδων μας. Για την ηχογράφηση βασιζόμαστε σε ότι “έχουμε” στο σπίτι (π.χ κινητά, tablets, σταθερούς Η/Υ, φορητούς, μαγνητοφωνάκια κλπ) και σε ότι “ξέρει” η ομάδας μας (ρωτάμε τα μέλη μας, ζητάμε βοήθεια από τους γονείς μας ή από κάποιον ειδικό, ρωτάμε άλλες ομάδες, ψάχνουμε για λύσεις στο διαδίκτυο  κλπ).

Την δοκιμαστική ηχογράφηση της ομάδας την ανεβάζουμε στην η-τάξη

[ ηλεκτρονική τάξη 20 eFM Patras ]

(*) πρέπει να εγγραφείτε στο μάθημα. Οι προσωπικοί κωδικοί πρόσβασης θα αποσταλούν στο κινητό του κηδεμόνα με SMS μέχρι το Σάββατο 25/1/2020

Υπενθύμιση
Οι ομάδες που δεν ολοκλήρωσαν την 4η αποστολή μπορούν να την ολοκληρώσουν αυτή την εβδομάδα συμπληρώνοντας τα παρακάτω

15 Ιανουαρίου 2020

4η Αποστολή: Προτείνουμε θέματα για το “Κάντο να ακουστεί”

Την εβδομάδα αυτή θα ασχοληθούμε με την προετοιμασία ενός σύντομου ραδιοφωνικού μηνύματος ή τραγουδιού με θέμα
Εκπέμπουμε σήμα κινδύνου, αγκαλιάζουμε τη Γη”.
Θα εργαστούμε σε μικρές ομάδες.
Διάβασε Ιδέες για τον τρόπο προσέγγισης του θέματος
στην προτεινόμενη θεματολογία

10 Ιανουαρίου 2020

3η Αποστολή (Μαθαίνουμε να επικοινωνούμε από απόσταση)

Θα πραγματοποιηθούν δύο δοκιμαστικές συνεδρίες για να δοκιμάσουμε τον εξοπλισμό που έχουμε στα σπίτια μας (μικρόφωνα, κάμερες, πληκτρολόγια). Η σύνδεση μπορεί να γίνει από οποιαδήποτε συσκευή (κινητό, tablet, σταθερό, laptop) που έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο.

• 1η δοκιμαστική σύνδεση: Σάββατο 11/1/2020   5:30-6:30 το απόγευμα
  • 2η δοκιμαστική σύνδεση: Κυριακή  12/1/2020 5:30-6:30 το απόγευμα

Αν κάποιος/ποια δεν μπορεί τις συγκεκριμένες μέρες και ώρες ας μην ανησυχεί.
Η τεχνολογία έχει σίγουρα αρνητικές συνέπειες (π.χ μας αποξενώνει, μας εθίζει στην επικοινωνία χωρίς ουσία, καταστρέφει την γλώσσα μας με τα greeklish, οδηγεί συχνά σε παρεξηγήσεις  κ.α) αλλά έχει και πολύ θετικές πλευρές που θα ανακαλύψουμε σιγά-σιγά (π.χ καταργεί χωρικούς και χρονικούς περιορισμούς, διευκολύνει την συνεργασία στον δικό μας χώρο και στον δικό μας χρόνο, μας κάνει δημιουργικούς κ.α)

Μην ξεχάσετε το ραντεβού μας το Σαββατοκύριακο

[ κάντε κλικ εδώ ]

ενημερώστε και τους συμμαθητές ή τις συμμαθήτριές σας που δεν το έμαθαν γιατί στο ραδιόφωνό μας
ΟΛΟΙ οι ΚΑΛΟΙ και οι ΚΑΛΕΣ ΧΩΡΑΝΕ

22 Δεκεμβρίου 2019

2η Αποστολή (Χριστουγενιάτικη)

Κατά την διάρκεια των Χριστουγεννιάτικων Εορτών όλα τα μέλη της ραδιοφωνικής μας ομάδας

• Ακούμε μαθητικό ραδιόφωνο
    (ψάχνουμε να βρούμε αγαπημένες εκπομπές, σημειώνουμε τα σημεία που μας αρέσουν, αρχίζουμε να φανταζόμαστε πως θα είναι οι  δικές μας εκπομπές)
  • Προετοιμαζόμαστε για τον διαγωνισμό “Κάντο να Ακουστεί”
    (σκαρώνουμε στιχάκια, ποιήματα, πεζά κείμενα με θέμα «Εκπέμπουμε σήμα κινδύνου, αγκαλιάζουμε τη Γη»)
  • Τα λέμε διαδικτυακά
    (το δωμάτιο επικοινωνίας έχει ενεργοποιηθεί. Επικοινωνήστε με μέλη της ομάδας μας, συνδεθείτε ταυτόχρονα στο δωμάτιο από το σπίτι σας, δοκιμάστε τις υπηρεσίες που προσφέρει το δωμάτιο επικοινωνίας…και τα ξαναλέμε)

Δωμάτιο Επικοινωνίας για το 20 eFM Radio Patras

[ κάντε κλικ εδώ ]

(αν καταφέρετε να  συνδεθείτε τουλάχιστον 3 άτομα, στείλτε μου αμέσως SMS (6973057722) ή email (christakoudis@gmail.gr)  ώστε να προχωρήσουμε στην οργάνωση της πρώτης η-Συνάντησης της ομάδας μας)

Χρόνια Πολλά
Καλά Χριστούγεννα

Εγινε η βάπτιση

A new weRadio has been borned and it’s name is

*** 20 e-Fm Patras ***

καλές ακροάσεις…

13 Δεκεμβρίου 2019

1η Αποστολή

Μέχρι την επόμενη συνάντηση της ομάδας μας

• ακούμε European School Radio
  • σκεφτόμαστε ελεύθερα πιθανά ονόματα για την ομάδα μας
  • όποιοι μπορούμε σχεδιάζουμε προσχέδια για το λογότυπο της ομάδας μας

προφανώς, είμαστε αρχάριοι αλλά έχουμε εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας. Θα γίνουμε μια πολύ καλή και δυνατή ομάδα με πολλές, ευχάριστες και δημιουργικές δραστηριότητες.

Ξεκινήσαμε…come on board 🙂

11 Δεκεμβρίου 2019

Έναρξη συναντήσεων

Την Παρασκευή 13 Δεκ 2019 πραγματοποιήθηκε η εναρκτήρια συνάντηση της Παιδαγωγικής Ομάδας του μαθητικού ραδιοφώνου στο 20ο Γυμνάσιο Πάτρας. Ευχόμαστε καλές …εκπομπές.