Το σχολείο μας

Το 20ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης είναι ένα 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο συστεγαζόμενο με το 15ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης, που βρίσκεται στο Δροσερό Ξάνθης.

Το 1994, δημιουργήθηκε το 15ο δημοτικό σχολείο Ξάνθης, το πρώτο μέσα στον οικισμό ενώ αργότερα, λόγω του μεγάλου αριθμού μαθητών,τo 2006 ιδρύθηκε και το 20ο δημοτικό σχολείο Ξάνθης, που ιδρύθηκε για να καλύψει τις ολοένα αυξανόμενες εγγραφές παιδιών.

Το Δροσερό είναι ένας από τους μεγαλύτερους και παλαιότερους καταυλισμούς Ρομά στην Ελλάδα. Βρίσκεται στις παρυφές της πόλης της Ξάνθης και απέχει περίπου 1,5 χλμ. από το κέντρο της πόλης. Σήμερα, εκτιμάται ότι ο πληθυσμός του οικισμού αριθμεί περίπου 8.300 κατοίκους. Οι κάτοικοι του Δροσερού απασχολούνται σε εποχικές αγροτικές εργασίες και πολλοί από αυτούς είναι πλανόδιοι μικροπωλητές.