banner PNG

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

Το Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο Ρεθύμνου σε συνεργασία με το 1ο ΕΠΑΛ, το 2ο ΕΠΑΛ, το Εσπερινό ΕΠΑΛ Ρεθύμνου και το ΕΠΑΛ Γαράζου, διοργανώνει διαδικτυακή ημέρα καριέρας και προσκαλεί όλες τις ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις για τη συμμετοχή τους.

Η διοργάνωση φιλοδοξεί να φέρει σε επαφή τελειόφοιτους και αποφοίτους μαθητές της επαγγελματικής εκπαίδευσης με επιχειρήσεις που επιθυμούν να προσλάβουν προσωπικό για μόνιμη-εποχιακή εργασία ή για πρακτική άσκηση. Οι επιχειρήσεις θα έχουν τη δυνατότητα να προβληθούν σε ένα πολυπληθές κοινό μελλοντικών επαγγελματιών και να αναζητήσουν τους κατάλληλους για αυτές εργαζόμενους.

Διαδικασία: Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά.

1. Οι ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις συμπληρώνουν την  σχετική φόρμα δηλώνοντας ποιες ειδικότητες υπαλλήλους επιθυμούν να προσλάβουν.
  2. Όσες επιχειρήσεις επιθυμούν μπορούν να κάνουν παρουσίαση 10 λεπτών στην διαδικτυακή ημέρα καριέρας, μέσω της πλατφόρμας WebEx.
  3. Στη συνέχεια, οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι θα αποστείλουν στις επιχειρήσεις τα βιογραφικά τους για τη διεξαγωγή συνεντεύξεων, μετά από μεταξύ τους συνεννόηση.

Οι ειδικότητες που προσφέρονται από την Επαγγελματική Εκπαίδευση και θα συμμετάσχουν στην εκδήλωση είναι:

1. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής
  2. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
  3. Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων
  4. Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης
  5. Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού
  6. Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής
  7. Γραφικών Τεχνών
  8. Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών
  9. Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων
  10. Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
  11. Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου