Στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA229 που υλοποιεί το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Καρδίτσας, με τίτλο: «Land Of Vocational Education» και κωδικό 2020-1-FR01-KA229-079920_4, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, συμμετείχαν στην 2η διαδικτυακή συνάντηση η οποία έλαβε χώρα την Τρίτη 13 Απριλίου 2021.

Εξαιτίας των συνθηκών που επικρατούν για μεγάλο χρονικό διάστημα πραγματοποιήθηκε η 2η διαδικτυακή συνάντηση των εταίρων του προγράμματος προκειμένου να γίνει η αποτίμηση των εργασιών που βρίσκονται σε εξέλιξη και να προγραμματιστεί η συνέχεια. Στην συνάντηση έλαβαν μέρος η Υποδιευθύντρια του 1ου Ε.Κ. Καρδίτσας κα Ουρανία Μαγγίνα και οι εμπλεκόμενοι εκπαιδευτικοί Πληροφορικής κα Αικατερίνη Πάσχου, κ. Ευάγγελος Ιωάννου του 2ου και Εσπερινού ΕΠΑΛ αντίστοιχα. Όλες οι εργασίες συνεχίζονται εξ αποστάσεως μέχρις ότου επιτραπούν οι δια ζώσης συναντήσεις του προγράμματος. Παράλληλα με το Erasmus+ ξεκίνησε και το eTwinning αντίστοιχο πρόγραμμα και υλοποιούνται ήδη οι πρώτες εργασίες δια μέσου της αντίστοιχης πλατφόρμας.  Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που αποκομίζουν τόσο οι εμπλεκόμενοι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί είναι ιδιαίτερα χρήσιμες για το μέλλον τους.

Ένα βιντεάκι με στιγμιότυπα της συνάντησης