Ραδιοσύμπαν1,2→3: Ραδιοαστρονομία και ραδιοτηλεσκόπιο ως μέσα ώθησης, ενίσχυσης και έμπνευσης μαθητών

Οι επιστημονικοί Υπεύθυνοι του έργου του Ελληνικού Ραδιοτηλεσκοπίου THERMOpYLae, Επίκ. Καθηγητές Ν. Γκιζάνη (Αστροφυσικός, Ραδιοαστρονόμος) – ΣΘΕΤ, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και Γ. Βελντές (Φυσικός, Ραδιοηλεκτρολόγος) – Τμήμα Φυσικής, Παν/μιο Θεσσαλίας, με τα Ιδρύματά τους, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση (ΕΕΦΕΕ) και μετά από έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, ανακοινώνουν την εκπαιδευτική δράση Ραδιοσύμπαν 1,2→3.

Ο σκοπός της δράσης, είναι να διεγείρει την περιέργεια, να διαμορφώσει νοοτροπία και τρόπο σκέψης, να καλλιεργήσει, να ενθαρρύνει και να εμπνεύσει μαθητές πρωτοβάθμιας (τάξεις Ε’ και ΣΤ’) και δευτεροβάθμιας (μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου) εκπαίδευσης, στην Αστροφυσική – Ραδιοαστρονομία, στην τεχνολογία του Ραδιοτηλεσκοπίου και στις επιστήμες που τα υποστηρίζουν (για παράδειγμα μικροκυματική τεχνολογία, τη διαχείριση μεγάλου όγκου δεδομένων και ηλεκτρονική μηχανική).

Διαβάστε περισσότερα στην σχετική ανακοίνωση του Ε.Α.Π.  για τη δράση που πρόκειται να πραγματοποιηθεί με εξ αποστάσεως εκπαίδευση.