Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πανεπιστημίου Αιγαίου: Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός

18 Ιανουαρίου, 2020 clalas99

Το μάθημα «Ενδοσχολική βία και εκφοβισμός», συνολικής διάρκειας 120 ωρών, είναι το πρώτο ελληνικό MOOC (Μαζικό Ανοικτό Διαδικτυακό Μάθημα) που ασχολείται με το κοινωνικό αυτό φαινόμενο που απασχολεί τόσο τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, όσο και την ευρύτερη κοινωνία. Σκοπός του μαθήματος είναι όχι μόνο να ενημερώσει και να επιμορφώσει τους εκπαιδευτικούς και τα στελέχη της εκπαίδευσης στις θεωρητικές έννοιες του φαινομένου και στις επιπτώσεις του, αλλά να τους βοηθήσει να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικότερα από τη θέση που κατέχουν, φαινόμενα που εμφανίζονται στο χώρο εργασίας τους, δηλαδή τα σχολεία.

Περισσότερα στοιχεία για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  MOOC ,Ανοικτή και εξ αποστάσεως εκπαίδευσης ,Εκπαίδευση ενηλίκων ,Εκπαιδευτικά Προγράμματα ,Εκπαιδευτικό υλικό ,Εκπαιδευτικοί ,Επιμόρφωση ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Σεμινάρια ,Σχολική βία ,Τηλεκπαίδευση .