Διαβούλευση για τον νέο κανονισμό λειτουργίας των Εργαστηριακών Κέντρων (Ε.Κ.)

Με επιστολή της Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνας και  Θρησκευμάτων Μερόπης Τζούφη, η οποία στάλθηκε στα Επαγγελματικά Λύκεια και τα Εργαστηριακά Κέντρα τίθεται σε διαβούλευση το νέο σχέδιο του Κανονισμού Λειτουργίας των Εργαστηριακών Κέντρων,  προκειμένου να  εκφράσουν τις παρατηρήσεις τους οι εκπαιδευτικοί, μέχρι την Δευτέρα 13-5-19 (15.00), στο email: dialogos_eek@minedu.gov.gr .

Με το νέο Κανονισμό των Εργαστηριακών Κέντρων εξορθολογίζονται οι διαδικασίες λειτουργίας τους και αντιμετωπίζονται ζητήματα συνεργασίας μεταξύ των Σχολικών Μονάδων που εξυπηρετεί.

Βελτιώνεται η λειτουργία των Ε.Κ. και προσαρμόζεται στις ανάγκες της σημερινής σχολικής πραγματικότητας με βάση την εκπαιδευτική εμπειρία και τις νέες αλλαγές που συντελέστηκαν στα ΕΠΑ.Λ.

Ενσωματώνεται το νομοθετικό πλαίσιο που αφορά τα Ε.Κ. όπως αυτό ισχύει μετά την τελευταία έκδοση του Κανονισμού του 2015, με σκοπό όλες οι σχετικές διατάξεις να συγκεντρώνονται σε μία Υπουργική Απόφαση.

Ο Κανονισμός σε μορφή doc

(Αναδημοσίευση από τον ιστότοπο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., https://www.minedu.gov.gr/, 6-5-2019)