Δράσεις συμμετοχής του 1ου Ε.Κ Άμφισσας στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (SID) 2018

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018, οι μαθητές της Γ’  Τάξης του Τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας συμμετείχαν  στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2018. Συγκεκριμένα, στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματος «Δίκτυα Υπολογιστών» που διενεργείται στα εργαστήρια Πληροφορικής του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας, οι μαθητές παρακολούθησαν σχετική παρουσίαση για τις απειλές του Διαδικτύου με έμφαση το ηλεκτρονικό ψάρεμα (phishing) και εξαπάτηση (grooming). Ακολούθησε συζήτηση στην οποία οι μαθητές μοιράστηκαν εμπειρίες σχετικές με το θέμα, έθεσαν προβληματισμούς και αξιολόγησαν την χρησιμότητα της παρέμβασης αυτής.