Έργο eTwinning του 1ου ΕΚ Άμφισσας: «Sending cards to our friends»

Κατά το διδακτικό έτος 2016-2017, το 1ο Ε.Κ. Άμφισσας υλοποίησε έργο ηλεκτρονικής συναδέλφωσης σχολείων της Ευρώπης (eTwinning) με θέμα: «Sending cards to our friends». Στο πρόγραμμα είχε δίμηνη διάρκεια (Απρίλιος-Μάιος 2017) και μετείχαν οι μαθητές της Β’ τάξης τομέα Πληροφορικής ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας. Στη συνέχεια, μπορείτε να δείτε στοιχεία σχετικά με την ταυτότητα του έργου:

ΣΤΟΧΟΙ

– Να γνωρίσουν οι μαθητές/-τριες τη μαθητική κουλτούρα άλλων ευρωπαϊκών χωρών.

– Να σχεδιάσουν και να δημιουργήσουν οι μαθητές/-τριες ηλεκτρονικές κάρτες με σχετικό λογισμικό.

– Να κατανοήσουν οι μαθητές/-τριες πώς να εργαστούν σε ένα συνεργατικό μαθησιακό περιβάλλον και να το συνδέσουμε με το εργαστηριακό μάθημα «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων».

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

1ος μήνας – Φόρτωση εικόνων από το σχολείο και την πόλη μας. Μεταξύ αυτών και φωτογραφίες από το πολιτιστικό πρόγραμμα «Λέσχη εφαρμογών ψηφιακής φωτογραφίας». Αναζήτηση κατάλληλου λογισμικού ζωγραφικής. Πειράματα στο επιλεγμένο λογισμικό. Χρησιμοποίηση ιστολογίου και άμεσων σύντομων μηνυμάτων στο εργαλείο TwinSpace.

2ος μήνας – Οι μαθητές κατασκευάζουν και ανεβάζουν κάρτες στο διαδίκτυο με θέματα που κινούν το ενδιαφέρον τους, όπως η πόλη, το σχολείο, η φύση, τα φεστιβάλ κλπ.

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

– Απόκτηση γνώσης σε περιβάλλον συνεργατικής μάθησης.

– Παρουσίαση του έργου σε ιστολόγια του σχολείου μας.

– Παρουσίαση του έργου στη σχολική κοινότητα.