4ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός «Ένα σχολείο διηγείται…»

15 Μαρτίου, 2017 clalas99

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) συνδιοργανώνουν τον 4ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό «Ένα σχολείο διηγείται…». Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Μεταξύ των στόχων του διαγωνισμού είναι η ενίσχυση του οπτικοακουστικού γραμματισμού των μαθητών/τριών, η γνωριμία με την ιστορία του σχολείου τους, η συγκέντρωση και αξιοποίηση σχετικών πηγών και η περιγραφή εμπειριών σχετιζόμενων με σχολικές δράσεις και δραστηριότητες.

Το υλικό που θα παραχθεί μπορεί να έχει την παρακάτω μορφή:

Α. Για τα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια:

–Κόμικς με σταθερές εικόνες (χειρόγραφα ή με τη χρήση ηλεκτρονικών εργαλείων διαδικτυακών εφαρμογών)
–Animation (εικονοϊστορίες με κινούμενες εικόνες), με τη χρήση οποιουδήποτε ηλεκτρονικού ή συμβατικού εργαλείου
–Ραδιοφωνική εκπομπή
–Κινηματογραφική αφήγηση – ταινία μικρού μήκους
–Φωτοϊστορία (αφήγηση με τη χρήση διαδοχικών φωτογραφιών και συγγραφή λεζάντας)

Β. Για τα Νηπιαγωγεία και τις τάξεις Α΄, Β΄ Γ΄ και Δ΄ του Δημοτικού:

Εικαστική σύνθεση. Ζωγραφική σύνθεση ή κολάζ πάνω σε χαρτί ή χαρτόνι με ελάχιστο μέγεθος ζωγραφικής επιφάνειας 20 εκ. Χ 30 εκ.

H βράβευση θα πραγματοποιηθεί σε ειδική τελετή η οποία θα διανθιστεί με παράλληλες εκδηλώσεις.

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής για τα παραδοτέα είναι η 15η Ιουνίου 2017.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το συνημμένο αρχείο.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Animation ,Διαγωνισμοί ,Κόμικς ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Μαθητικό ραδιόφωνο ,Ραδιοφωνική εκπομπή ,Ταινίες μικρού μήκους ,Τέχνη ,Φωτογραφία .