Καλές πρακτικές διδακτικής αξιοποίησης Εκπαιδευτικής Ρομποτικής σε σχολικό περιβάλλον

11 Νοεμβρίου, 2015 clalas99

Στο πλαίσιο του  4ου Πανελλήνιου Εκπαιδευτικού Συνεδρίου Κεντρικής Μακεδονίας, που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη στις 8 & 9 Απριλίου 2016, περιλαμβάνεται και εκδήλωση με τίτλο «Εκπαιδευτική Ρομποτική» για όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης με ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων (παρουσιάσεων, επιδείξεων, εισηγήσεων, ερευνών, εκδηλώσεων, εργαστηρίων κ.ά.).

Κύριος σκοπός των παραπάνω δραστηριοτήτων είναι η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε αυθεντικές καταστάσεις μάθησης μέσω της εκπαιδευτικής ρομποτικής και η δυνατότητα να παρουσιάσουν στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα «Καλές πρακτικές διδακτικής αξιοποίησης της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής σε σχολικό περιβάλλον».

Περισσότερα εδώ.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Ρομποτική ,Συνέδρια .