Ημερολόγιο 2015 του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας με εικόνες και κείμενα του καλλιτέχνη Γιάννη Σκορλέτου

24 Μαρτίου, 2015 clalas99

imerologio_ek2015

Για το ημερολόγιο εργάστηκαν οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑΛ / 1ου Ε.Κ. Άμφισσας στα πλαίσια του προγράμματος ηλεκτρονικής αδελφοποίησης σχολείων της Ευρώπης «Το ημερολόγιο του σχολείου μου». Το φωτογραφικό υλικό και τα κείμενα προέρχονται από τον καλλιτέχνη Γιάννη Σκορλέτο, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για την ευγενική χορηγία τού έργου του. Οι αγιογραφίες που περιέχει το ημερολόγιο προέρχονται από τον Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής Σερνικακίου.

skorletos

Γιάννης Σκορλέτος

Βιογραφικό του καλλιτέχνη
Ο Γιάννης Σκορλέτος κατάγεται από το Σερνικάκι.
Γεννήθηκε στην Ιτέα Φωκίδας το 1962.
Σπούδασε στην ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ (ΑΣΚΤ) ζωγραφική και κατ’ επιλογήν αγιογραφία, γλυπτική, χαρακτική, ψηφιδωτό.
Έχει αγιογραφήσει σε πολλές εκκλησίες, κυρίως της περιοχής μας, και από το 2006 είναι μόνιμος καθηγητής εικαστικών.
Επίσης, παίζει παραδοσιακή μουσική, μπουζούκι διατηρώντας και την παράδοση του χωριού του.

agia_paraskeyiΑγία Παρασκευή (Σερνικάκι)

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1ο Ε.Κ. Άμφισσας ,eTwinning ,Άμφισσα ,Ημερολόγιο ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ .