Εκπαιδευτική επίσκεψη του τμήματος της Β΄ Τάξης του Τομέα Πληροφορικής στο Κ.Π.Ε. Άμφισσας

16 Μαρτίου, 2015 Χρήστος Ρέτσας

Την Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015, οι μαθητές της Β΄ Τάξης του Τομέα Πληροφορικής (ειδικότητα “Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ“) πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Άμφισσας.

Η επίσκεψη αυτή είχε διάρκεια 2 ωρών και πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του εργαστηριακού μαθήματοςΥλικό και Δίκτυα Υπολογιστών” με υπεύθυνο συνοδό τον διδάσκοντα εκπαιδευτικό Χρήστο Ρέτσα κλ. ΠΕ19 Πληροφορικής. Το εργαστηριακό αυτό μάθημα, όπως και όλα τα εργαστηριακά μαθήματος του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας, πραγματοποιείται στο 1ο Ε.Κ. Άμφισσας

Κατά την επίσκεψη, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Κ.Π.Ε. από τον διευθυντή του κ. Θεοχαρόπουλο Μιχάλη. Στο πλαίσιο αυτό είχαν την ευκαιρία να διερευνήσουν και να καταγράψουν την πληροφοριακή και δικτυακή υποδομή ενός πραγματικού οργανισμού/επαγγελματικού χώρου με σημαντικές ανάγκες σε πληροφοριακή υποστήριξη.

Αναλυτικότερα, οι μαθητές εκτέλεσαν σχετική δραστηριότητα οι οποία περιελάμβανε τα ακόλουθα:

1. αναγνώριση της δομής της εγκατεστημένης δομημένης καλωδίωσης
  2. καταγραφή των χαρακτηριστικών ενός σύγχρονου υπολογιστικού δωματίου (computer room)
  3. ανάλυση των χαρακτηριστικών ενός δικτυακού ικριώματος (network rack)
  4. αναγνώριση και καταγραφή των ενεργών δικτυακών συσκευών της τοπικής δικτύωσης (Ethernet switches, wi-fi access points, print servers)
  5. αναγνώριση και καταγραφή των δικτυακών συσκευών σύνδεσης του τοπικού δικτύου με το Διαδίκτυο
  6. καταγραφή των διαθέσιμων εξυπηρετητών (servers)
  7. αποτύπωση της συνολικής τοπολογίας του ενδοδικτύου (intranet topology)

Τόσο ο υπεύθυνος εκπαιδευτικός Ρέτσας Χρήστος, όσο και οι μαθητές του τμήματος ευχαριστούν θερμά των διευθυντή του Κ.Π.Ε. Άμφισσας κ. Θεοχαρόπουλο Μιχάλη για την πραγματοποίηση της πολύ επικοδομητικής αυτής επίσκεψης.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Εκπαιδευτικές Επισκέψεις ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ .