2η Τηλεδιάσκεψη με θέμα «Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο»

Την Πέμπτη 11 Δεκεμβρίου  2014 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο 1ο Ε.Κ. Άμφισσας τηλεδιάσκεψη που διοργάνωσε η Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στο πλαίσιο της συνεργασίας
του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και του Υπουργείου Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο».

Την τηλεδιάσκεψη αυτή που διήρκεσε περίπου 2 ώρες, παρακολούθησαν οι μαθητές της του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.)  Άμφισσας  που επισκέφτηκαν για το λόγο αυτό το σχολείο μας.

Στο πλαίσιο αυτής, οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις απειλές του Διαδικτύου, τους τρόπους προφύλαξής τους από αυτές, καθώς και τις αντιδράσεις που πρέπει να έχουν όταν γίνονται αποδέκτες κακόβουλων ή παράνομων ενεργειών στο Διαδίκτυο. Στο τελευταίο μέρος της εκδήλωσης οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να υποβάλλουν ερωτήματα προς του ομιλητές-αξιωματικούς της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και να λάβουν απαντήσεις σε αυτά.

Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε σε Εργαστήριο Πληροφορικής του 1ου Ε.Κ. Άμφισσας και ήταν η κατά σειρά τηλεδιάσκεψη αυτής της θεματολογίας που πραγματοποιήθηκε στο 1ο Ε.Κ. Άμφισσας. Είχε προηγηθεί την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου 2014 αντίστοιχη τηλεδιάσκεψη για τους μαθητές του ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας (δείτε την σχετική δημοσίευση εδώ).