Ιστορικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους του ΕΠΑ.Λ. και 1ου Σ.Ε.Κ. Άμφισσας

28 Ιουνίου, 2013 clalas99

exo2

Οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας, στα πλαίσια διδακτικής παρέμβασης στο μάθημα “Προγραμματιστικά εργαλεία για το διαδίκτυο”, δημιούργησαν ένα ιστορικό ντοκιμαντέρ μικρού μήκους με τίτλο:

“1821, Από το Κάστρο της  Άμφισσας στα πρωτόκολλα της ανεξαρτησίας”.

Το συγκεκριμένο ντοκιμαντέρ ήταν μια συμπαραγωγή του ΕΠΑ.Λ. & 1ου Σ.Ε.Κ. Άμφισσας με το 3ο Δημοτικό Σχολείο Άμφισσας και περιλαμβάνει ιστορικά γεγονότα σχετικά μετην επανάσταση του 1821 στην περιοχή μας, τη σημασία που είχαν αυτά τα γεγονότα, αλλά και την κατάληξη του αγώνα με την υπογραφή των πρωτοκόλλων της ανεξαρτησίας στο Λονδίνο.

Συντελεστές του ντοκιμαντέρ:

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Ευάγγελος Κακκανάς (3ο Δημοτικό Σχολείο Άμφισσας, πολιτιστικό πρόγραμμα της ΣΤ’ τάξης “Ελληνική επανάσταση και τοπική ιστορία”)

Χρήστος Λαλάς (ΕΠΑ.Λ. & 1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας, εκπαιδευτική παρέμβαση στο μάθημα “Προγραμματιστικά εργαλεία για το διαδίκτυο” της Β’ τάξης τομέα Πληροφορικής)

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί:

Σοφία Ευαγγελάκου (ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας)

Ελένη Παπαγιάννη (ΓΕ.Λ. Άμφισσας, ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας)

Μοντάζ – Μείξη ήχου:

Κέβιν Αλεκίδης

Κώστας Μπάρτσι

Σπικάζ:

Κέβιν Αλεκίδης

Σοφία Ευαγγελάκου

Κώστας Μπάρτσι

Ελένη Παπαγιάννη

Λήψεις:

Ιωάννης Κοκμοτός

Γαρυφαλλιά Μούτου

Σενάριο:

Χρήστος Λαλάς

Σκηνοθετική επιμέλεια:

Η εκπαιδευτική ομάδα του τομέα Πληροφορικής ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας

Επεξεργασία:

Εργαστήριο Πληροφορικής 1ου Σ.Ε.Κ. Άμφισσας

Το ντοκιμαντέρ είναι διαθέσιμο στην Τεχνική Βιβλιοθήκη του 1ου Σ.Ε.Κ. Άμφισσας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  1ο Σ.Ε.Κ. Άμφισσας ,Άμφισσα ,Δραστηριότητες ,Εκπαιδευτικοί ,ΕΠΑ.Λ. Άμφισσας ,Ιστορία ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Ντοκιμαντέρ ,Τ.Π.Ε. ,Τομέας Πληροφορικής ΕΠΑΛ ,Φωκίδα ,Φωτογραφία .