Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας

5 Απριλίου, 2012 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΡΑΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Την Τετάρτη 4 Απριλίου 2012 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών του τμήματος Ηλεκτρολογίας της Β’ τάξης του Σχολικού Εργαστηριακού Κέντρου (Σ.Ε.Κ.) Άμφισσας στο Ειδικό Εργαστήριο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης & Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Άμφισσας, που βρίσκεται στην οδό Χρ. Μαχαιρά 36.

Η επίσκεψη αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του εργαστηριακού μαθήματος: «Ηλεκτρικοί Αυτοματισμοί και Στοιχεία Ηλεκτρονικής».
Οι μαθητές έφτασαν στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας  στις 12 π.μ. και περιηγήθηκαν από τον εκπαιδευτικό κ. Α. Δερβένη και ξεναγήθηκαν στο θερμοκήπιο που υπάρχει στο  Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας .
Οι στόχοι της επίσκεψης ήταν οι ακόλουθοι:

• Γνωστικοί στόχοι:
    • Περιήγηση και ξενάγηση στο θερμοκήπιο του Ειδικού Εργαστηρίου Επαγγελματικής Εκπαίδευσης & Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Άμφισσας,
    • Επέκταση γνώσεων του σχολείου σε θέματα αυτοματισμών θερμοκηπίων,
    • Ακαδημαϊκή μόρφωση των μαθητών και
    • Διεύρυνση επαγγελματικού ορίζοντα μαθητών Περιήγηση και ξενάγηση στο χώρο του Εικαστικού Εργαστηρίου Άμφισσας,
  • Κοινωνικοί στόχοι:
    • Κοινωνική αλληλεπίδραση και επικοινωνία με συμμαθητές, ειδικούς ή άλλους επισκέπτες,
    • Αλλαγή στάσεων ως προς τα τεχνολογικά θέματα.
  • Συναισθηματικοί στόχοι:
    • Διασκέδαση και ευχαρίστηση των μαθητών / επισκεπτών.

Με την ενλόγω διδακτική επίσκεψη επιδιώχθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

• Σύνταξη έκθεσης – αναφοράς από το συνοδό εκπαιδευτικό,
  • Ενημέρωση του Συλλόγου των Διδασκόντων του Σ.Ε.Κ. Άμφισσας σχετικά με τις δραστηριότητες του ενλόγω εργαστηρίου και
  • Ενημέρωση των υπολοίπων μαθητών του Σ.Ε.Κ. Άμφισσας για τις δραστηριότητες του ενλόγω εργαστηρίου.

Στην επιτυχία της διδακτικής επίσκεψης συνέβαλαν:

• Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών και
  • Ο εκπαιδευτικός του  Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας  κ. Α. Δερβένης.
  • Ο Διευθυντής του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Άμφισσας  κ. Κ. Δάνισκας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Δραστηριότητες ,Εκπαιδευτικές Επισκέψεις ,Μαθητές/Μαθήτριες .