Δράσεις κατά της βίας στο σχολείο την 6η Μαρτίου 2012

16 Φεβρουαρίου, 2012 clalas99

To Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σε θέματα πρόληψης και προαγωγής της υγείας των μαθητών/τριών, έχει δημιουργήσει στο πλαίσιο της Διεύθυνσης Συμβουλευτικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Εκπαιδευτικών Δραστηριοτήτων(ΣΕΠΕΔ) το τμήμα Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Αγωγής. Επιπλέον, έχει δημιουργήσει δίκτυο Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων σε όλες τις Διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Έργο των παραπάνω είναι η εφαρμογή, η παρακολούθηση και η εξάπλωση των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας στα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης όλης της χώρας. Ένα από τα θέματα της Αγωγής Υγείας είναι ο εκφοβισμός και η ενδοσχολική βία.

Ένας από τους σκοπούς του Δικτύου είναι η ευαισθητοποίηση μαθητών, γονέων και ολόκληρης της κοινωνίας σχετικά με το φαινόμενο, και η καθιέρωση της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας στο Σχολείο την 6η Μαρτίου .
Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στις σελίδες:
www.antibullyingnetwork.gr

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γονείς ,Εκπαιδευτικοί ,Μαθητές/Μαθήτριες ,Υγεία .