Κανονισμός Λειτουργίας

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ   ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ   Ε.Κ.  ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ

1) ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΏΝ

• Λαμβάνοντας υπόψη τις οδηγίες του ΕΟΔΥ (Λοίμωξη από το νέο κορωνοιό SARS-Cov-2 (COVID-19)θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα.  Κατά τη διάρκεια της παραμονής όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας στο σχολείο είναι υποχρεωτική  η χρήση προστατευτικής μάσκας σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και του Υ.ΠΑΙ.Θ.
  • Ώρα  προσέλευσης  των  μαθητών στην αυλή του σχολείου  μέχρι τις  8:15. Οι μαθητές /τριες θα πρέπει να προσπαθούν να τηρούν την απόσταση του 1,5 μέτρου μεταξύ τους κατά τη διάρκεια του διαλλείματος και να υπακούουν στις συστάσεις του εφημερεύοντος εκπαιδευτικού.
  • Δεν επιτρέπεται  η παραμονή των μαθητών έξω από το σχολείο
  • Στις 8:25 πρωινή συγκέντρωση και προσευχή  εκτός του  βροχερού  καιρού  όπου οι μαθητές κατευθύνονται  στα  εργαστήριά τους ή στις τάξεις τους.
  • Οφείλουν  οι  μαθητές/τριες  να είναι  έγκαιρα στην  τάξη  τους.
  • Δεν επιτρέπεται η αυθαίρετη αποχώρηση από το σχολείο, χωρίς γραπτή άδεια εξόδου από την διεύθυνση του σχολείου.
  • Δεν επιτρέπεται η κατανάλωση καφέ, αναψυκτικών και φαγητού στις αίθουσες  εργαστηρίων κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
  • Τα  εργαστήρια καθ’ όλη τη διάρκεια των διαλειμμάτων παραμένουν κλειδωμένα. Οι μαθητές/τριες εισέρχονται στα εργαστήρια αφού  πρώτα  γίνει  εξαερισμός  και απολύμανση.

2) Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

• Οι μαθητές οφείλουν να συμπεριφέρονται με σεβασμό και ευγένεια προς τους καθηγητές αλλά και τους συμμαθητές τους.
  • Δεν επιτρέπεται για οποιοδήποτε λόγο η χειροδικία, οι χειρονομίες, οι βωμολοχίες, οι προσβολές και γενικά οποιαδήποτε συμπεριφορά υποβαθμίζει την ανθρώπινη προσωπικότητα.
  • Οι μαθητές θα πρέπει να μη ρυπαίνουν το σχολικό χώρο  και να σέβονται τη σχολική περιουσία  των  εργαστηρίων, όπως μηχανήματα, εργαλείαεποπτικά μέσα και  λοιπή υλικοτεχνική υποδομή. Φθορές, ζημίες, κακή χρήση, έλλειψη συντήρησης της περιουσίας του σχολείου, πρακτικά, αποδυναμώνουν τις εκπαιδευτικές δυνατότητες του σχολείου και παιδαγωγικά εθίζουν το μαθητή στην αντίληψη της απαξίωσης της δημόσιας περιουσίας.
  • Η χρήση των κινητών τηλεφώνων και άλλων ηλεκτρονικών συσκευών που διαθέτουν συστήματα επεξεργασίας ήχου και εικόνας απαγορεύεται ρητά στο χώρο του σχολείου, σύμφωνα με σχετική απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.
  • Το κάπνισμα των μαθητών στους χώρους του σχολείου απαγορεύεται σύμφωνα με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας (Υπουργική Απόφαση αριθ. 88202/25-06-2009 (Β΄1286). Σε ό,τι αφορά στους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η μη τήρηση των ανωτέρω, επισύρει  κυρώσεις
  • Αποκλίσεις των μαθητών από τη δημοκρατική συμπεριφορά, τους κανόνες του σχολείου, τους όρους της ισότιμης συμμετοχής στη ζωή του σχολείου, από τον οφειλόμενο σεβασμό στον εκπαιδευτικό, στη σχολική περιουσία, στο συμμαθητή, από όλα αυτά που το σχολείο θέτει ως κανόνες της λειτουργίας του, θεωρούνται σχολικά παραπτώματα.

3) ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ – ΑΠΟΥΣΙΕΣ – ΠΡΟΛΗΨΗ ΦΑΙΝΟΜΈΝΟΥ  ΒΙΑΣ

• Η φοίτηση των μαθητών πρέπει να είναι τακτική και η παρακολούθηση όλων των εργαστηριακών  μαθημάτων ανελλιπής και όχι επιλεκτική.
  • Οι μαθητές οφείλουν να λύνουν τις διαφορές τους με συνεννόηση και διάλογο, χωρίς να καταφεύγουν στη χρήση βίας. Η χειροδικία, η αυτοδικία και η άσκηση ψυχολογικής βίας από μεμονωμένα άτομα ή ομάδες θεωρούνται σοβαρότατα παραπτώματα.
  • Η αυστηρή τήρηση του παρόντος κανονισμού είναι βασική υποχρέωση όλων των μαθητών/τριων του σχολείου.

4) ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ – ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ – ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Τα   Ε.Κ.  γενικά  δεν έχουν  στοιχεία των οικογενειών  ή των  κηδεμόνων  των  μαθητών καθώς και στοιχεία εγγραφών και φοίτησης  αυτών.  Στο Ε.Κ. Αλιβερίου αυτά βρίσκονται μόνο στο my school των αντίστοιχων σχολείων  του ΕΠΑΛ  Αλιβερίου  και  του ΕΠΑΛ  Κονιστρών,  οπότε  ο ρόλος μας για συνεργασία σχολείου-οικογένειας είναι περισσότερο  επικουρικός  στα  αντίστοιχα  ΕΠΑΛ.

Ημερήσιο ωράριο 2021-2022

ΗΜ ΩΡΑΡΙΟ