sek front4

Το Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο (ΣΕΚ) Αλιβερίου ιδρύθηκε το 1999 με την Υπ. Αποφ. Γ2 / 3824 ( ΦΕΚ 1756 / 22-09-1999 τ΄Β ) για να εξυπηρετεί, με τα εργαστήριά του, τα τότε Δημόσια Σχολεία: 1ο ΤΕΕ Αλιβερίου, 2ο ΤΕΕ Αλιβερίου, 2ο ΓΕΛ Αλιβερίου και αργότερα την ΤΕΣ Αλιβερίου, την ΕΠΑΣ Αλιβερίου και το Δημόσιο ΙΕΚ Αλιβερίου.

Σήμερα το ΣΕΚ με την καινούργια του ονομασία – Εργαστηριακό Κέντρο (ΕΚ) φιλοξενεί τα εργαστηριακά μαθήματα των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ) Αλιβερίου και Κονιστρών.

Το Ε.Κ. Αλιβερίου βρίσκεται στη θέση Πλάτωμα Αλιβερίου και συστεγάζεται στο Σχολικό Συγκρότημα με άλλες δύο σχολικές μονάδες: το 1ο ΕΠΑ.Λ. και το 2ο ΓΕ.Λ. Αλιβερίου ,

Τα τέσσερα (04) εργαστήρια του τομέα της Πληροφορικής βρίσκονται στον όροφο του συγκροτήματος ενώ τα υπόλοιπα στον ισόγειο χώρο.

Διαθέτει 7 αίθουσες διδασκαλίας, 23 αίθουσες εργαστηρίων, 7 γραφεία, 6 αποθήκες, αποδυτήρια , WC και διαδρόμους συνολικής επιφάνειας 2.649 τ.μ.

Το ΕΚ διαθέτει δική του ανεξάρτητη Διεύθυνση.

Η Διευθύντρια ανήκει με αποκλειστική διάθεση στο Ε.Κ. όπως και οι τρεις (03) Υπεύθυνοι Τομέων. Επί πλέον, την σχολική χρονιά 2021 – 2022, είκοσι (20) εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων ΕΠΑΛ Αλιβερίου και Κονιστρών διατέθηκαν μερικώς στο Ε.Κ. Αλιβερίου για την σωστή λειτουργία των εργαστηριακών μαθημάτων.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου