Στηρίζοντας τα παιδιά στις μεταβάσεις

Πρόκειται για υλικό που αξιοποίησαν οι εισηγήτριες στην τηλεδιάσκεψη με τη μορφή σεμιναρίου (webinar) που πραγματοποιήθηκε για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών όλων των σχολείων παιδαγωγικής και επιστημονικής ευθύνης των Συντονιστών/τριων Εκπαιδευτικού Έργου, κλάδου ΠΕ70 κκ. Ποτούλας Σπυριδούλας Βασιλείου, Αικατερίνης Λαμπροπούλου, Γεωργίας Πολυζώη, Φωτεινής Φιλίππου, Πέτρου Χαβιάρη και Μάρθας Χριστοπούλου και της Συντονίστριας Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης κας Ασπασίας Φραγκούλη την Παρασκευή, 12-6-2020, στις 18.00-20.00. με θέμα «Στηρίζοντας τα παιδιά στις μεταβάσεις».
Συγκεκριμένα πρόκειται για το υλικό από τις παρακάτω εισηγήσεις:
«Η μετάβαση των παιδιών στη νέα κανονικότητα – η επιστροφή στο σχολείο» από την κα Λειβαδίτη Φωτεινή, Σχολική Ψυχολόγο.πατήστε εδώ
«Η προσαρμογή στις πρώτες τάξεις του δημοτικού σχολείου την περίοδο μετά τον Covid-19», από την κα  Βλάχου Μαριανίκη, Ψυχολόγο του Ελληνικού Κέντρου Ψυχικής Υγιεινής και Ερευνών.πατήστε εδώ
«Από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο: Ένας κύκλος κλείνει κι ανοίγει ένας νέος», από την κα Λειβαδίτη Φωτεινή, Σχολική Ψυχολόγο.πατήστε εδώ
Κατηγορίες: Υλικό Επιστ. & Παιδ. υποστήριξης, Υλικό Επιστ. και Παιδαγωγικής υποστήριξης, ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.