Υλικό από την επιμορφωτική δράση «Υποστηρίζοντας τους/τις μαθητές/τριες στη μετάβασή τους στο Γυμνάσιο»

Πρόκειται για το υλικό των παρουσιάσεων που αξιοποιήθηκε από τους/τις εισηγητές/τριες κατά την επιμορφωτική συνάντηση που πραγματοποιήθηκε για τους/τις εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στη Στ’ τάξη των Σχολικών Μονάδων παιδαγωγικής ευθύνης των Σ.Ε.Ε. του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. κκ. Ποτούλας Σπυριδούλας Βασιλείου, Αικατερίνης Λαμπροπούλου, Γεωργίας Πολυζώη, Φωτεινής Φιλίππου, Ασπασίας Φραγκούλη, Πέτρου Χαβιάρη και Μάρθας Χριστοπούλου, την Τετάρτη 10/6/2020, ώρα 16.00 με θέμα: «Υποστηρίζοντας τους/τις μαθητές/τριες στη μετάβασή τους στο Γυμνάσιο» μέσω τηλεδιάσκεψης. Συγκεκριμένα, αφορά το υλικό από τις παρακάτω εισηγήσεις:
  1. Η δυναμική έννοια της μετάβασης: Μια πρόταση πρόληψης για το σχολείο, το παιδί και την οικογένεια
    Λεχουρίτης Γεώργιος, Στέλεχος Πρόληψης στο Κέντρο Πρόληψης «Αθηνά Πολιάς», Κλινικός Ψυχολόγος και Συστημικός Θεραπευτής   πατήστε εδώ
  2. Αποχαιρετώ το Δημοτικό … Πηγαίνω στο Γυμνάσιο: Μια νέα πρόκληση. Μια δυναμική διαδικασία αλλαγών
    Αναστασία Γουρουντή, Στέλεχος Πρόληψης στο Κέντρο Πρόληψης «Αθηνά Αφαία», Κοιν. Ανθρωπολόγος MSc πατήστε εδώ
  3. Μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο – μια e προσέγγιση δράσεων πρόληψης
    Λύκαρη Μαρουσώ – Ψυχολόγος, Στέλεχος Πρόληψης, Τσαγκαλάκη Μαρινάση – Νηπιαγωγός, Στέλεχος Πρόληψης στο Κέντρο Πρόληψης «Παλλάς Αθηνά»Δραστηριότητες πατήστε εδώ

Κατηγορίες: Υλικό Επιστ. & Παιδ. υποστήριξης, Υλικό Επιστ. και Παιδαγωγικής υποστήριξης, ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.