Ημερίδα με τίτλο “Διαχείριση της γλωσσικής ποικιλότητας στο ελληνικό σχολείο: Προκλήσεις και προοπτικές δράσης για την τάξη”

Το 1ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής σε συνεργασία με το Τμήμα Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδας και με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής διοργανώνει ημερίδα με τίτλο «Διαχείριση της γλωσσικής ποικιλότητας στο ελληνικό σχολείο: Προκλήσεις και προοπτικές δράσης για την τάξη». Η ημερίδα, στην οποία θα υπάρχει αυτόματη μετάφραση, απευθύνεται σε

• Στελέχη Εκπαίδευσης (Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου, Διευθυντές Διευθύνσεων Εκπαίδευσης, Διευθυντές και Υποδιευθυντές Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης κ.α.),
  • Μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς όλων των Βαθμίδων Εκπαίδευσης που διδάσκουν σε τάξεις και περιβάλλοντα με πολυγλωσσικό και πολυπολιτισμικό χαρακτήρα καθώς και σε Τάξεις Υποδοχής
  • Συντονιστές Εκπαίδευσης Προσφύγων
  • Φοιτητές-μελλοντικούς εκπαιδευτικούς που ενδιαφέρονται για ζητήματα πολυγλωσσίας και διαπολιτισμού.

Η ημερίδα πραγματοποιείται τη Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020 στο Γαλλικό Ινστιτούτο (Σίνα 31) και περιλαμβάνει 2 μέρη (βλ. αναλυτικό πρόγραμμα στην επόμενη σελίδα):

Α΄ Μέρος -Συζήτηση στρογγυλής τραπέζης: 12:00 – 14:00 (Αυτόματη μετάφραση)

Β΄ Μέρος – Θεματικά Εργαστήρια: 14:30 – 16:00 (Γλώσσα εργασίας ελληνική ή γαλλική)

Στο πλαίσιο της ημερίδας θα διερευνηθεί πώς μπορεί το σχολείο ως οργανισμός και η τάξη ως κοινότητα μάθησης, να δημιουργήσουν προϋποθέσεις κατανόησης και αποδοχής του «Άλλου», να εξασφαλίσουν συνθήκες γόνιμης συμβίωσης και συνεργασίας και να διευρύνουν τους γνωστικούς και επαγγελματικούς ορίζοντες των μαθητών και μαθητριών. Στη συζήτηση θα παρουσιαστούν και θα αναλυθούν πρακτικές συμπερίληψης των αλλόγλωσσων μαθητών καθώς και μεθοδολογικές αρχές γλωσσικής και μη γλωσσικής επικοινωνίας με στόχο την εκμάθηση γνωστικών αντικειμένων ξεπερνώντας τους φραγμούς και τις διαχωριστικές γραμμές μεταξύ τους.

Στα θεματικά εργαστήρια θα παρουσιαστούν διδακτικές εφαρμογές σχετικά με την υποδοχή, ένταξη και εκπαίδευση αλλόγλωσσων μαθητών στη σχολική τάξη, θα επιχειρηθεί μια εμβάθυνση στις συμπεριληπτικές πρακτικές και στις προοπτικές που αναδύονται και θα συζητηθούν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί της πράξης στις συνεχώς μεταβαλλόμενες κοινωνίες μας.

Για την καλύτερη οργάνωση της ημερίδας, παρακαλούνται όσοι και όσες επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις εργασίες της, να δηλώσουν, έως Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου και ώρα 14:00, τη συμμετοχή τους στον παρακάτω ηλεκτρονικό σύνδεσμο: https://forms.gle/1V8bct5sHt4ivErt8

Για το Δελτίου Τύπου και το Πρόγραμμα κάντε κλικ εδώ.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις Α/θμιας, Ανακοινώσεις Β/θμιας, Ανακοινώσεις Γενικές, ΓΕ.Λ., Γυμνάσια, Δημοτικά, ΕΠΑ.Λ.-Ε.Κ., Νηπιαγωγεία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.