2o Εργαστήριο Δεξιοτήτων: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Το 1ο βήμα για την υλοποίηση του παρόντος θέματος, στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, ήταν η οργάνωση της τάξης μας.

Οργανώσαμε τον τρόπο επικοινωνίας και συνεργασίας μεταξύ των μαθητών, ώστε να υπάρχει κλίμα σεβασμού από όλους για όλους.

Τα μικρά παιδιά μπορεί να δυσκολεύονται να χειριστούν και να κατανοήσουν αφηρημένες έννοιες όπως δικαιώματα, ελευθερία, δημοκρατία αλλά μαθαίνουν πολύ περισσότερο από την εμπειρία και το πλαίσιο. Οι δραστηριότητες, το κλίμα, η οργάνωση της τάξης, οι σχέσεις και ο τρόπος επικοινωνίας παίζουν μεγάλο ρόλο στην ανάπτυξη κουλτούρας σεβασμού των δικαιωμάτων. Η διδασκαλία στα ανθρώπινα δικαιώματα στο νηπιαγωγείο  στοχεύει περισσότερο στην ανάπτυξη στάσεων και δεξιοτήτων, στην υιοθέτηση αξιών και προτύπων σεβασμού και συνεργασίας και λιγότερο σε γνωστικούς στόχους.

Αρχικά, παρουσιάσαμε την Οικουμενική Διακύρηξη των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων με απλή μορφή και λόγο. Παράλληλα, αναφέραμε και τα Δικαιώματα των Παιδιών και τα συγκρίνουμε μεταξύ τους, σημειώνοντας τα κοινά τους στοιχεία.

Παίξαμε ένα γλωσσικό παιχνίδι αναγνώρισης των δικαιωμάτων των παιδιών και αντιστοίχισής της τκατάλληλης λέξης με τον πίνακα αναφοράς.

Polish 20221110 153931801

Συζητήσαμε για την σημαντικόττητα των δικαιωμάτων μας και αναγνωρίσαμε ποιά δικαιώματα στερούνται οι άνθρωποι των φωτογραφιών (υλικό από τη Διεθνή Αμνηστία). Τα καταγράψαμε.

Polish 20221121 195151884

Μιλήσαμε για την παραβίαση των δικαιώματων και αναγνωρίσαμε ποιό άρθρο της Οικ. Διακ. των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων αντιστοιχεί σε κάθε περίπτωση, στο ακόλουθο φύλλο εργασίας (υλικό από τη Διεθνή Αμνηστία).

Polish 20221118 154532003

Επιλέξαμε τρία δικαιώματα που θεωρούμε, ο καθένας ξεχωριστά, απαραίτητα στη ζωή μας. Τα καταγράψαμε και τα εικονογραφήσαμε.

Polish 20221110 153816052 Polish 20221110 153753599 Polish 20221110 153737506

Ψηφίσαμε το αγαπημένο μας δικαίωμα και η “αγάπη”, έλαβε τις περισσότερες ψήφους. Δημιουργήσαμε μία αφίσα με έμπνευση την προσφορά, την αλληλεγύη, την φίλια, την αποδοχή, την ισότητα και φυσικά την αγάπη μας για όλα τα παραπάνω.

Polish 20221114 141948643

Μιλήσαμε για το όραμα του Μ. Λ. Κίνγκ σε ό,τι αφορά τον κόσμο μας και “πλάσαμε” κι εμείς ένα δικό μας δικαίωμα. Πραγματικό ή φανταστικό. Εκφράσαμε τα όνειρά μας και τις “απολαύσεις” μας.

IMG 20221121 131318 IMG 20221121 131243 IMG 20221121 131145

Συζητήσαμε περαιτέρω για τα δικαιώματα των παιδιών. Παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο, είδαμε φωτογραφίες και διαβάσαμε ιστορίες εστιάζοντας στο γεγονός ότι όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως πρέπει να μεγαλώνουν σε ένα υγιές οικογενειακό περιβάλλον με αγάπη και ασφάλεια.

sxoleio98 synigoros02 exw ena mhnyma gia ola ta paidia ths ghs cover

Δημιουργήσαμε το δικό μας σουπλά (ομαδική κατασκευή), με θέμα τον “Μικρόκοσμο” των δικαιωμάτων μας, εμπνευόμενοι από τα λόγια της Ε. Ρούσβελτ.

Polish 20221122 142939559

«Πού, λοιπόν, αρχίζουν τα ανθρώπινα δικαιώματα;»

«Τα Ανθρώπινα Δικαιώματα βρίσκονται στα πιο μικρά πράγματα…»

Σε πολύ μικρά πράγματα, μέσα στο σπίτι – τόσο κοντά μας και τόσο μικρά που δεν μπορούμε να τα ανιχνεύσουμε σε κανέναν χάρτη. Όμως τα μικρά αυτά πράγματα και τα άγνωστα αυτά μέρη είναι ο κόσμος της καθεμίας και του καθένα μας, όπως η γειτονιά στην οποία ζούμε, το σχολείο ή το πανεπιστήμιο στο οποίο φοιτούμε, το εργοστάσιο, το αγρόκτημα ή το γραφείο όπου εργαζόμαστε. Αυτός είναι ο μικρόκοσμος στον οποίο ο κάθε άνδρας, η κάθε γυναίκα και όλα τα παιδία έχουν ανάγκη από ισότητα, ελευθερία, ίσες ευκαιρίες και αξιοπρέπεια χωρίς καμία διάκριση. Αν αυτά τα δικαιώματα δεν υπάρχουν εκεί, δεν υπάρχουν πουθενά αλλού. Χωρίς τη δράση όλων των πολιτών ώστε να εφαρμόζονται τα δικαιώματα στο ίδιο μας το σπίτι, δεν θα υπάρξει καμία πρόοδος στον υπόλοιπο κόσμο (πηγή: Amnesty UK)