H ιστορία του σχολείου

Το κτίριο του 1ου Νηπιαγωγείου Περαίας, χτίστηκε το 1932 από τους Μικρασιάτες πρόσφυγες και στέγασε το 1ο Δημοτικό σχολείο Περαίας, μόνο που η μορφή του ήταν διαφορετική όταν πρωτοχτίστηκε.

Πιο συγκεκριμένα ήταν διώροφο, είχε δύο αίθουσες διδασκαλίας επάνω και δύο κάτω, αίθουσα δασκάλων και αποθήκες.
Στην περίοδο της κατοχής έμεναν εκεί οι Γερμανοί. Στο υπόγειο έφτιαξαν τα μαγειρεία τους, που υπάρχουν ακόμη και σήμερα.

Περίπου το 1972 γκρέμισαν τον επάνω όροφο, λόγω προβλημάτων που υπήρχαν στην κατασκευή του και έμεινε το κτίριο όπως το βλέπουμε σήμερα.

Το 1985 χτίστηκε το σημερινό κτίριο του 1ου Δημοτικού σχολείου Περαίας οπότε και παραχωρήθηκε στο 1ο Νηπιαγωγείο Περαίας.

Τον Σεπτέμβριο του 2021 και μετά από απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δ. Θερμαΐκού το 1o Νηπιαγωγείο Περαίας μεταφέρθηκε στην Αμπελοκήπων 57 στις εγκαταστάσεις του πρώην 4ου Νηπιαγωγείου Περαίας.