Επιστρέφουμε, αλλά προσέχουμε!

επιστρεφουμε

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

Με χαρά σας ανακοινώνουμε πως το σχολείο μας είναι έτοιμο να σας υποδεχτεί και πάλι κοντά του.

Σας ενημερώνουμε, ότι έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα, σύμφωνα με το υγειονομικό πρωτόκολλο που στάλθηκε από το ΥΠΑΙΘ.
Τη Δευτέρα 1η Ιουνίου ΟΛΑ τα παιδιά θα προσέλθουν κανονικά στο νηπιαγωγείο. Έχει δοθεί ιδιαίτερη σημασία στην διαρρύθμιση των αιθουσών του νηπιαγωγείου. Αναφορικά με τις δραστηριότητες που αναπτύσσονται στα τραπέζια εργασίας, καθώς και την ώρα του προγεύματος έχουμε φροντίσει, ώστε τα παιδιά να κάθονται διαγωνίως, δύο (2) μαθητές/τριες ανά τραπέζι εργασίας και με όσον το δυνατόν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.
Τα παιχνίδια και γενικότερα το παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό υλικό κάθε τμήματος θα περιοριστεί καθημερινά κατά το ήμισυ. Το υλικό αυτό θα αποσύρεται μετά τη λήξη του προγράμματος, θα καθαρίζεται, θα απολυμαίνεται και θα επανατοποθετείται προς χρήση από τους μαθητές/τριες.
Προκειμένου να περιοριστεί η αλληλεπίδραση μεταξύ των μαθητών/τριών των τμημάτων, θα υιοθετηθούν πρακτικές συστηματικού διαχωρισμού των μαθητών και κατά τα διαλείμματα.
Τέλος, σας επισυνάπτουμε τις τελευταίες  οδηγίες του ΕΟΔΥ, που αφορούν γονείς και μαθητές.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ