Binary bracelets

Οκτ 201820

Binary bracelets

Πολλοί θα αναρωτηθήκατε τι είναι αυτά τα βραχιόλια;

Στα πλαίσια του project συμμετείχαμε στην εβδομάδα EU code Week και…

Το δυαδικό είναι εξαιρετικά σημαντικό στον κόσμο των υπολογιστών. Η πλειοψηφία των ηλεκτρονικών υπολογιστών σήμερα αποθηκεύουν όλα τα είδη πληροφοριών σε δυαδική μορφή. Σε αυτό το μάθημα οι μαθητές έμαθαν (ήρθαν σε μια πρώτη επαφή) πώς οι πληροφορίες αντιπροσωπεύονται με τέτοιο τρόπο ώστε ένας υπολογιστής να μπορεί να ερμηνεύσει και να  αποθηκεύσει. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γράψουν κώδικες και να τους μοιραστούν με τους συμμαθητές ως μυστικά μηνύματα. (Όταν πληκτρολογούμε μια πρόταση σε ένα έγγραφο, στη συνέχεια πατήστε το πλήκτρο save, ένας υπολογιστής μεταφράζει την πρόταση σε δυαδική μορφή, αποθηκεύει τις πληροφορίες και στη συνέχεια δημοσιεύει ένα μήνυμα που υποδεικνύει ότι το έγγραφο έχει αποθηκευτεί).

Αυτό κάναμε! Γράψαμε το αρχικό του ονόματός μας σε δυαδική μορφή,  το φτιάξαμε βραχιολάκι, ετοιμάσαμε ένα QR code και το ανεβάσαμε στo συνεργατικό πίνακα για να το αποκρυπτογραφήσουν οι συνεργάτες μας!

Τα καταφέραμε!

Εσείς μπορείτε να το αποκρυπτογραφήσετε;

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Binary bracelets