Μείνετε συντονισμένοι…

Οκτ 201811

Τα παιδιά προσχολικής ηλικίας είναι ψηφιακοί ιθαγενείς, έμαθαν να ζουν με  smartphones, tablets και υπολογιστές .

Ο κόσμος είναι  πολύ διαφορετικός πλέον. Η τεχνολογία άλλαξε τον τρόπο ζωής μας, άλλαξαν και τα παιχνίδια των παιδιών!

“Όταν αποκτήσαμε γλώσσα, δεν μάθαμε απλά να ακούμε, αλλά και να μιλάμε. Όταν αποκτήσαμε κείμενο, δεν μάθαμε μόνο να διαβάζουμε, αλλά και πώς να γράφουμε. Τώρα που έχουμε υπολογιστές, μαθαίνουμε να τους χρησιμοποιούμε, αλλά όχι πώς να τους προγραμματίσουμε. ” Douglas Rushkoff – Codecademy

Η κατανόηση του τρόπου λειτουργίας της τεχνολογίας είναι σημαντική για το μέλλον των παιδιών μας. Έτσι κατακτούν τις απαραίτητες δεξιότητες για να ζήσουν σε έναν μελλοντικό κόσμο αλλά  και να βοηθήσουν στην οικοδόμηση του μελλοντικού κόσμου.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μείνετε συντονισμένοι…