«Το Τέρας των Χρωμάτων» ( The Colour Monster by Anna Llenas)
Καθηγήτρια Αγγλικής: Κωνσταντίνα Ποδιά – Καραμούζου ΠΕ 06
Ένα σχέδιο μαθήματος βασισμένο στο βιβλίο «Το Τέρας των Χρωμάτων» ( The Colour Monster by Anna Llenas) στοχεύει στην καλλιέργεια της συναισθηματικής νοημοσύνης των παιδιών.
Στόχοι Μαθήματος
- Ταύτιση των χρωμάτων με συγκεκριμένα συναισθήματα.
- Διαχείριση και ταξινόμηση των μπερδεμένων συναισθημάτων.
- Ενθάρρυνση των παιδιών να μοιραστούν τα συναισθήματα τους , πχ πότε νιώθουν χαρά, λύπη, θυμό, φόβο ή ηρεμία και τι κάνουν όταν τα νιώθουν(πχ γελάμε, κλαίμε κτλ).
Ροή Δραστηριοτήτων
- Αφόρμηση & Αφήγηση
- Παρουσίαση της εικονογραφημένης ιστορίας μέσω βίντεο στο Youtube. Ξεκινάμε με το τέρας που ξύπνησε «μπερδεμένο» και τα χρώματά του είναι όλα ανακατεμένα.
- Διαδραστική Αφήγηση: Σταματάμε σε κάθε χρώμα και ρωτάμε: «Πώς νιώθει το τέρας τώρα;», «Εσείς νιώσατε έτσι;», « Ποιο χρώμα είναι αυτό;».
- Δραστηριότητα Ταξινόμησης: «Τα Βάζα των Συναισθημάτων»
- Σε ένα φύλλο εργασίας έχουμε χρησιμοποιήσει 5 διαφανή βαζάκια με τα αντίστοιχα χρώματα (Κίτρινο – Χαρά, Μπλε – Λύπη, Κόκκινο – Θυμός, Μαύρο – Φόβος, Πράσινο – Ηρεμία).
- Τα παιδιά τοποθετούν τα ανάλογα χρώματα στα βάζα, βοηθώντας το τέρας να τα «ξεμπερδέψει».
- Καλλιτεχνική Δημιουργία
Φτιάχνουμε το τερατάκι με πολλές κλωστές μαζί μπερδεμένες αφού τις έχουν κόψει πρώτα τα παιδιά.
- Κινητικό Παιχνίδι: «Μουσικές καρέκλες»
Παίζουμε μουσική και όταν σταματάει, τα παιδιά κάθονται σε μια καρέκλα. Οι καρέκλες είναι όσες και τα παιδιά , μείον μία (μία λιγότερη). Το παιδί που θα μείνει όρθιο επειδή δεν θα βρει καρέκλα να καθίσει, ρίχνει το ζάρι με τα συναισθήματα και κάνει παντομίμα στα παιδιά. Προσπαθεί δηλαδή να κάνει την ίδια έκφραση προσώπου με αυτή που έτυχε στο ζάρι. Τα παιδιά προσπαθούν να μαντέψουν την έκφραση και να πουν την λέξη στα αγγλικά.


Αφήστε μια απάντηση