Μαθαίνουμε για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Υπάρχουν πολλές δραστηριότητες που μας επιτρέπουν να διδάξουμε την ασφάλεια στο διαδίκτυο σε παιδιά συτής της ηλικίας και να τα κανουμε να αντιληφθούν πόσο σημαντικό είναι να ξέρουν πως να προστατευσουν τους εαυτούς τους. Για το λόγο αυτό ουσιαστική είναι η συμβολή του Saferinternet4kids. Στις 15/12/2022 στις 10 το πρωί είχαμε την ευκαιρία να παρακολούθήσουμε μια όμορφη παρουσίαση που περιελάμβανε την αφήγηση παραμυθιού, παρουσιάσεων και κουιζ που με απλό και κατανοητό τρόπο ώστε τα μικρά παιδιά να προσεγγίσουν το θέμα. Η Αθηνά, η Άρτεμις και ο Ερμής  ενημέρωσαν τους  μαθητές Νηπιαγωγείου για την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και μέσα από δραστηριότητες που προτάθηκαν,ενίσχυσαν  τις γνώσεις τους για το ευαίσθητο αυτό θέμα έτσι ώστε να μάθουν να μάθουν τι πρέπει να προσέχουν στα πρώτα βηματά τους στον ψηφιακό κόσμο. Η ενημέρωση διήρκησε δύο διδακτικές ώρες και κατενθουσίασε τα παιδιά που παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέον και συμμετοχή στα κουιζ ερωτήσεων και στα παιχνίδια. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν τις απόψεις τους και με άλλα παιδιά από σχολεία από όλη την Ελλάδα και να μάθουν αλληλεπιδρώντας.

safe1 safe2