ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ “ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΕΙΦΟΡΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ”

Ράλλειο ΓΕΛ Θηλέων Πειραιά

14 & 15 Οκτωβρίου 2017

Όψεις του Αειφόρου Σχολείου”

Πανελλήνιο Συνέδριο,  Aiforum

Στο Συνέδριο, με Πανελλήνια ισχύ, που διεξήχθη από την οργάνωση Aeiforum (Αειφόρουμ), μια αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία με έδρα τον Πειραιά και στόχο την προώθηση του Αειφόρου Σχολείου είχαμε την ευκαιρία να παρουσιάσουμε το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα που είχαμε δουλέψει στην τάξη κατά το σχολικό έτος 2015-2016 με τίτλο:

Η Σχολική Εφημερίδα του 1ου Νηπιαγωγείου Βάρης
ως Δίοδος Επικοινωνίας του Αειφόρου Σχολείου”

Πιο συγκεκριμένα, μέσω αυτής της εισήγησής μας είχαμε την ευκαιρία να παρουσιάσουμε την εμπειρία μας από τη δημιουργία της Σχολικής Εφημερίδας με τίτλο “Οι Καρδούλες” που “εκδώσαμε” μαζί με τους μαθητές μας από το Νοέμβριο του 2015 έως το Μάϊο του 2016. Μέσω αυτής είχαμε επιπλέον την ευκαιρία όχι μόνο να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά μέσα από πρακτικές της δημοσιογραφίας, σε θέματα για το περιβάλλον (απορρίμματα, ανακύκλωση) αλλά και να αναπτύξουμε καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας που ευνοούν την ανάπτυξη του διερευνητικού και κριτικού πνεύματος στους μαθητές σε ένα κλίμα συνεργασίας και υπευθυνότητας.

Παράλληλα επιδιώξαμε και πετύχαμε το ‘Ανοιγμα του σχολείου στην τοπική κοινότητα, αλλά και της εμπλοκής των γονέων και των τοπικών φορέων στην εκπαιδευτική διαδικασία. Στοιχεία που συμβάλλουν τόσο στην αλλαγή του προσώπου του παραδοσιακού σχολείου όσο και στην ανάπτυξη των χαρακτηριστικών ενός “Αειφόρου Σχολείου”.

20171014_172228

20171014_173343(1)