Σχέδια Εργασίας -Projects

ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ (PROJECTS) ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ (ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2016-17) ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης:

“Περιδιαβαίνοντας στις Καστροπολιτείες των Παραμυθιών”

και

Πρόγραμμα Πολιτιστικών Θεμάτων:

“Οι Παραμυθο-εξερευνητές του Κόσμου”

Συνεργαζόμαστε επίσης με τους:

• Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Μολάων σχετικά με το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης : «Περιδιαβαίνοντας τις  Καστροπολιτείες…     των Παραμυθιών»
      •   Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) Έδεσσας στο Πρόγραμμα Τα  Άχρηστα… Χρήσιμα”
      • Εθνικό Θεματικό Δίκτυο: Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης στο Πρόγραμμα «Φύση Χωρίς Σκουπίδια»
  • Διεθνές Θεματικό Δίκτυο, Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης: «Οικολογικά Σχολεία»  στο Πρόγραμμα «Απορρίμματα: Κάνουμε τα Άχρηστα…Χρήσιμα»

“Περιδιαβαίνοντας στις Καστροπολιτείες των Παραμυθιών”

• Ιανουάριος 2017: “Η Ακρόπολη της Αθήνας”

Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων ξεκινήσουμε να δουλεύουμε, μεταξύ των άλλων, το Project με τις “Καστροπολιτείες”. Έτσι ως σημείο αφετηρίας επιλέξαμε τι – άλλο;- τα τείχη της αρχαίας Αθήνας και ειδικότερα της Ακρόπολης.

Αφού μιλήσαμε για όλα τα παραπάνω καταλήξαμε, ως δραστηριότητα εμπέδωσης, να φτιάξουμε την Ακρόπολη της Αθήνας χρησιμοποιώντας, φυσικά, άχρηστα υλικά.

Έτσι ξεκινήσαμε από τα τείχη:

1.AKR 9

Κατόπιν αρχίσαμε να φτιάχνουμε τους ναούς και τα κτίρια χρησιμοποιώντας άδεια κουτιά από γάλα και χυμούς. Τα τυλίξαμε με λευκό χαρτί και τα ζωγραφίσαμε:

2.    3.AKR 11AKR 15

Αφού πρώτα μιλήσαμε για τους ναούς και τους γνωρίσαμε προχωρήσαμε στην κατασκευή τους. Έτσι φιάξαμε τον Παρθενώνα,

3. AKR 2

το Ερέχθειο, τη Χαλκοθήκη, τα Προπύλαια.

4. AKR 3

Αλλά βέβαια δεν ξεχάσαμε να φτιάξουμε και τα σπίτια εκτός των τειχών…

5. AKR 12

Έτσι, η Ακρόπολη της Αθήνας ήταν έτοιμη!!!

6. AKR 1  AKR 5  AKR 4

“Οι Παραμυθο-Εξερευνητές του Κόσμου”

• Oκτώβριος 2016:

Με την ευκαιρία της ανάγνωση του γνωστού ιταλικού  παραμυθιού “Ο Πινόκιο” και αφού μιλήσαμε για τα παιχνίδια τόσο στη σύγχρονη όσο και στην αρχαία εποχή αναφερθήκαμε ειδικότερα τις Πλαγγόνες. Φτιάξαμε μια δική μας πλαγγόνα χρησιμοποιώντας, μεταξύ των άλλων, άχρηστα υλικά όπως είναι ένα κουτί πίτσας!

Πιο συγκεκριμένα, ακολουθήσαμε την εξής διαδικασία:

1. Κόψαμε διάφορα  σχήματα: τρίγωνα, ορθογώνια και κύκλους αφού πρώτα τα σχεδιάσαμε στο κουτί της πίτσας.
1. Κόψαμε διάφορα σχήματα: τρίγωνα, ορθογώνια και κύκλους αφού πρώτα τα σχεδιάσαμε στο κουτί της πίτσας.
2. Βουτήξαμε τα σχήματα σε καφέ μπογιά και τα πατήσασμε σε κίτρινο κάνσον δημιουργώντας το αποτύπωμά τους.

23

3. Αφού κόψαμε τα τυπωμένα σχήματα τα συναρμολήσαμε και ιδού οι Πλαγγόμες μας, έτοιμες!
3. Αφού κόψαμε τα τυπωμένα σχήματα, τα συναρμολήσαμε και ιδού οι Πλαγγόμες μας, έτοιμες!

20170308_14404120170308_14405520170308_144101Οι Πλαγγόνες μας!!!

Τα  Άχρηστα… Χρήσιμα”,  «Φύση Χωρίς Σκουπίδια»,

«Απορρίμματα: Κάνουμε τα Άχρηστα…Χρήσιμα»,

Κ.Π.Ε. Έδεσσας, Εθνικό και Διεθνές Θεματικό Δύκτυο,

Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης

**************

1. Τα στολίδια του Χριστουγεννιάτικου Δέντρου μας από Άχρηστα Υλικά:

Για να στολίσουμε το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο μας, φυσικά, φτιάξαμε στολίδια από άχρηστα υλικά, τι άλλο; Το θέμα μας ήταν τα ξωτικά, παίρνοντας αφορμή από το Project με τα Παραμύθια, που δουλεύουμε φέτος.

Έτσι, κατ’ αρχήν πήραμε κύπελα από φελιζόλ και τα βάψαμε πράσινα:

KYP 1

Στη συνέχεια και αφού τα αφήσαμε να στεγνώσουν, φτιάξαμε και προσθέσαμε το κεφάλι και τα χέρια. Στο κεφάλι, για σκουφί κολλήσαμε μια παιδική κάλτσα και για μαλλιά χαρτάκια λευκά από τον καταστροφέα χαρτιών χρησιμοποιώντας τα Α4  φύλλα που δεν χρειαζόμασταν πια:

KYP 5

KYP. 3

Τα στολίδια για το Δέντρο μας είναι έτοιμα….

DENTRO 1

DENTRO 2

Τέλειο! Δε συμφωνείτε; 😉

Aλλά και τις κατασκευές για το Πάσχα τις κάναμε χρησιμοποιώντας άχρηστα υλικά:

1.  Έτισ για τα Φαναράκια

Για τα πολύχρωμα Φναράκια μας χρησιμοποιήσαμε άδεια βαζάκια από μαρμελάδα ή πραλίνα ή γλυκού του κουταλιού: