ΕΓΓΡΑΦΕΣ

ΤΎΡΝΑΒΟΣ  27-2-2021

Σύμφωνα με την εγκύκλιο εγγραφών Φ.6/22510/Δ125-02-2021 , οι εγγραφές νηπίων / προνηπίων που θα φοιτήσουν στο Νηπιαγωγείο το σχολικό έτος 2021-2022 θα γίνουν από 1 – 31 Μαρτίου 2021.

Οι αιτήσεις  θα γίνουν ηλεκτρονικά από τους γονείς στην ηλεκτρονική διεύθυνση  https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Στο Νηπιαγωγείο  φέτος θα εγγραφούν υποχρεωτικά:

• ΝΗΠΙΑ – έτος  γέννησης  2016
  • ΠΡΟΝΗΠΙΑ– έτος γέννησης 2017
  • Η εγγραφή πρoνηπίου στο δεύτερο έτος του Νηπιαγωγείου γίνεται αυτεπάγγελτα χωρίς την προσκόμιση δικαιολογητικών.

Δείτε τις Οδηγίες Χρήσης Εφαρμογής για Κηδεμόνες   ΕΔΩ

Aπαιτούμενα δικαιολογητικά (όλα πρωτότυπα)

1. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (στην ηλεκτρονική αίτηση)

Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του νηπίου, το οποίο πρέπει να είναι στο όνομα του πατέρα ή της μητέρας του νηπίου και η διεύθυνση να ανήκει οπωσδήποτε στη σχολική περιφέρεια του Νηπιαγωγείου.

Θα πρέπει να είναι ένα από τα παρακάτω αποδεικτικά διεύθυνσης κατοικίας :
– Λογαριασμός ΔΕΗ, ΔΕΥΑΤ, τελευταίου διμήνου
– Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας (του προηγούμενου έτους)
– Μισθωτήριο ενοικίασης κατοικίας θεωρημένο από την Εφορία (παλαιό μισθωτήριο) ή

εκτυπωμένο από το TAXIS NET με αποδοχή ιδιοκτήτη και ενοικιαστή
– Συμβόλαιο αγοράς κατοικίας

Δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουν οι γονείς στο Νηπιαγωγείο

1. Βιβλιάριο Υγείαςτου νηπίου (γαλάζιο βιβλιάριο εμβολίων) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή  Μπορείτε να εκτυπώσετε το έντυπο από εδώ: (ΑΔΥΜ)
    Συμπληρώνεται από τον παιδίατρο. Για το νήπιο που θα συνεχίσει τη φοίτησή του στο
    ίδιο νηπιαγωγείο και δεύτερη χρονιά, δεν απαιτείται νέο ΑΔΥΜ.
  1.   Στην περίπτωση των μαθητών/-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι

γονείς συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο        ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία.

Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, είναι απαραίτητη η δικαστική απόφαση επιμέλειας.

Αν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, είναι απαραίτητη η σχετική ιατρική γνωμάτευση.

Για την εγγραφή του παιδιού στο Προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα δεν χρειάζεται να προσκομίσουν δικαιολογητικά. Μόνο την αίτησή τους.

Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών στο τμήμα πρόωρης υποδοχής :

1. Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.
    2. Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος πρόωρης υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.
  2. Ώρα προσέλευσης 7:45-8:00

ΩΡΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ

Υποχρεωτικό Πρωινό Πρόγραμμα 08.15 – 13.00

Ολοήμερο Προαιρετικό Πρόγραμμα 13.00-16.00

Πρόωρη αποχώρηση νηπίων/προνηπίων από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δεν προβλέπεται.

Για να μπορέσουν να εξυπηρετηθούν όλοι οι ενδιαφερόμενοι γονείς χωρίς να υπάρξει συνωστισμός, θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσουν τηλεφωνικώς με το νηπιαγωγείο για να οριστεί η ακριβής ημέρα και ώρα που θα προσέλθουν, με τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουν για την εγγραφή.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Αγλαΐα Δελημιχάλη
τηλέφωνο: 2492024220 (ώρες 11.00 -13.00)
email: mail@1nip-tyrnav.lar.sch.gr