Το σχολείο μας

Το 1° Νηπιαγωγείο Συκιάς ιδρύθηκε σύμφωνα με το ΦΕΚ 247/12-11-1996. Ανήκει σε Ενιαίο Τύπο Ολοήμερου Νηπιαγωγείου με 2 οργανικές θέσεις. Με ΦΕΚ 21/Β/23-6-2017 έγινε συγχώνευση των δύο Νηπιαγωγείων (1°2°) που υπήρχαν στην Συκιά. Επιπρόσθετα, έγινε και η μετακίνηση του νηπιαγωγείου στο χώρο του συγκροτήματος όπου στεγάζεται το 7/θέσιο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Συκιάς. Η ονομασία του κτιρίου είναι Νέο Διδακτήριο και συστεγάζεται με τάξεις του Δημοτικού στον επάνω όροφο του κτηρίου.

Το Νηπιαγωγείο βρίσκεται σε ημιαστική περιοχή αφού σύμφωνα με την απογραφή του 2021 η δημοτική ενότητα Τορώνης έχει πληθυσμό 3.875 κατοίκους. Η Συκιά θεωρείται αρκετά απομακρυσμένο και απομονωμένο μέρος, στο τέλος του δεύτερου ποδιού του Νομού Χαλκιδικής και υπάγεται στη σχολική επιτροπή του Δήμου Σιθωνίας της Α/θμιας Χαλκιδικής.

Το Νηπιαγωγείο κατά το σχολικό έτος 2023-2024 αποτελείται από δύο πρωινά τμήματα και ένα ολοήμερο τμήμα (31 παιδιά ).