1ος Κύκλος: Ευ ζην “Τα δόντια μου φροντίζω…όμορφα χαμόγελα χαρίζω!”
Στόχοι:
- τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με την υγιεινή διατροφή και τη συμβολή της στην υγιεινή των δοντιών
- ευαισθητοποίηση για την υγιεινή και τη φροντίδα των δοντιών
- εκμάθηση του σωστού τρόπου καθαρισμού των δοντιών
- εξοικείωση με την ειδικότητα του οδοντιάτρου ώστε να μην υπάρχει φόβος και ανασφάλεια σε πιθανή επίσκεψη
Ο πρώτος θεματικός κύκλος των εργαστηρίων δεξιοτήτων αφορούσε τη στοματική υγιεινή και τη φροντίδα των δοντιών. Μέσα από φύλλα εργασίας, παραμύθια και δραστηριότητες προσαρμοσμένες στην ηλικία των παιδιών μάθαμε όλα όσα πρέπει για να έχουμε υγιή και γερά δόντια. Βασική προϋπόθεση για την επιτυχή διεξαγωγή του κύκλου αυτού ήταν ο βιωματικός τρόπος μάθησης. Για το λόγο αυτό βουρτσίσαμε όλοι μαζί τα δόντια μας στο σχολείο και επισκεφθήκαμε τον οδοντίατρο του χωριού για να δούμε από κοντά πως γίνεται μία εξέταση.