Οκτώβριος…ένας μήνας με πολλές θεματικές για το νηπιαγωγείο μας! Οι μαθητές μας άρχισαν να εξοικειώνονται με το αρχικό γράμμα του ονόματός τους μέσα από διάφορους τρόπους. Παιχνίδια με αλεύρι, κατασκευές αλλά και φύλλα εργασίας αποτέλεσαν τις βάσεις για την πρώτη εβδομάδα του μήνα αυτού.
Τα παιδιά γνώρισαν τα τέσσερα βασικά σχήματα (κύκλος, τρίγωνο, ορθογώνιο και τετράγωνο). Τα ζωγράφισαν, τα σχεδίασαν, τα ξεχώρισαν, τα δημιούργησαν με το σώμα τους και φυσικά έπαιξαν με αυτά.
Τέλος, η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου απασχόλησε το σχολείο μας. Μάθαμε τα ιστορικά γεγονότα μέσα από αφηγήσεις αλλά και εκπαιδευτικά βίντεο. Δραματοποιήσαμε το παραμύθι “Ο Γίγαντας και ο Νάνος”, φτιάξαμε ομαδικές και ατομικές κατασκευές για να τιμήσουμε τους ήρωες και τις ηρωίδες του πολέμου ενώ φυσικά ετοιμάσαμε την πρώτη μας γιορτή, η οποία πραγματοποιήθηκε με την παρουσία γονέων. Τα παιδιά έμαθαν τα ποιήματα τους και τραγούδησαν επετειακά τραγούδια για την 28η Οκτωβρίου.