Καλώς Ήρθατε στο 1ο Νηπιαγωγείο Σητείας

Το 1ο Νηπιαγωγείο Σητείας βρίσκεται  στην οδό Εθνομάρτυρος Αρχατζικάκη. (περιοχή γηπέδων tennis)

Στεγάζεται σε ένα νεόδμητο κτήριο το οποίο κατασκευάστηκε το 2010 για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες ενός σύγχρονου νηπιαγωγείου. Το σχολείο εκτός από τις τρεις αίθουσες διδασκαλίας διαθέτει επιπλέον πολλούς χώρους ώστε να διευκολύνει την καθημερινή σχολική ζωή των μικρών μας μαθητών.

Στα 524μ2 του κτιρίου υπάρχει ικανοποιητικός αριθμός παιδικών τουαλετών οι οποίες είναι  εξοπλισμένες με λεκάνες και νιπτήρες μικρού μεγέθους. Η σίτιση των μαθητών γίνεται στην εξοπλισμένη τραπεζαρία του κτιρίου , ενώ επίσης υπάρχει ευρύχωρος χώρος χαλάρωσης  όπου υπάρχουν 20 κρεβατάκια για να εξυπηρετήσουν τους μαθητές που παρακολουθούν το ολοήμερο τμήμα.

Υπάρχει ευρύχωρο φουαγιέ που φιλοξενεί τις θεατρικές μας παραστάσεις , ενώ υπάρχει η δυνατότητα προβολής παρουσιάσεων μέσω του προτζέκτορα με τον οποίο είναι εξοπλισμένος ο συγκεκριμένος χώρος.

Στο σχολείο μας υπάρχει θέρμανση με καλοριφέρ , ενώ ο λέβητας και η δεξαμενή πετρελαίου βρίσκεται εξωτερικά. Υπάρχει επιπλέον κλιματισμός στους βασικούς χώρους.