1ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Φωτο-ιστορίας»

1ο βραβείο για τους μαθητές του 1ου  νηπιαγωγείου Προσοτσάνης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό  «Φωτο-ιστορίας», που υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των Δικτύων ΠΕ «Οι Πράσινες Γωνιές της  Γειτονιάς μου»», «Μαθαίνω για τα Δάση» και «Νέοι Δημοσιογράφοι για το Περιβάλλον» της  ΕΕΠΦ, τη σχολική χρονιά 2020-2021.  Παρά τις δυσκολίες που παρουσιαστήκαν και τη φετινή χρονιά και οδήγησαν για μεγάλο χρονικό  διάστημα στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση των σχολικών μονάδων λόγω COVID-19, καταφέραμε να  συμμετάσχουμε στο Διαγωνισμό. Στα πλαίσια της περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και ιδιαίτερα σε θέματα που αφορούν τα πουλιά τα παιδιά του 1ου Νηπιαγωγείου Προσοτσάνης συμμετείχαν σε μια ευχάριστη δράση και κατασκεύασαν με απλά υλικά αυτοσχέδιες φωλιές και ταΐστρες τις οποίες κρέμασαν στα δέντρα του πάρκου της γειτονιάς του νηπιαγωγείου τους. Έτσι οι φτερωτοί τους φίλοι θα βρίσκουν καταφύγιο και τροφή κυρίως τις ημέρες του Χειμώνα και θα προστατεύονται από το κρύο, τον αέρα και τη βροχή. Η δράση συνδέεται με τον στόχο 11 Βιώσιμες πόλεις και κοινότητες και στοχεύει στη βελτίωση της ζωής στην πόλη με την προστασία των πουλιών στο πάρκο το οποίο έχουν υιοθετήσει και φροντίζουν τα παιδιά..

Τα παιδιά μέσα από την δράση αυτή έδωσαν τα δικά τους μηνύματα

Φροντίζουμε τα πουλιά της πόλης μας

Δείχνουμε την αγάπη μας

Φτιάχνουμε φωλιές και ταΐστρες

Τα πουλιά έχουν την ανάγκη μας

Ας τα προστατέψουμε

Όλοι μπορούμε!!!!!!!!!