Διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου για κορωνοϊό

Μάι 202121

Σύμφωνα με την αρ. Δ1α/ΓΠ.οικ.30518/17-05-2021 Κοινή Υπουργική Απόφαση ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self-test) για τον κορωνοϊό  εφεξής θα διενεργείται μία (1) φορά κάθε σχολική εβδομάδα, δηλ. πριν από τη Δευτέρα και έως και  24 ώρες πριν την προσέλευση του μαθητή στο σχολείο. Αν ο μαθητής δεν έρθει στο σχολείο τη Δευτέρα, συνιστάται να διενεργηθεί ο αυτοδιαγνωστικός έλεγχος 24ώρες πριν την ημέρα προσέλευσής του στο σχολείο. Κάθε Δευτέρα κατά την πρωινή προσέλευση οι  γονείς θα επιδεικνύουν απλώς (δε θα παραδίδουν ούτε θα στέλνουν με ηλεκτρονικό μήνυμα) την εκτυπωμένη σχολική κάρτα για Covid-19 ή το συμπληρωμένο χειρόγραφα έντυπο της σχολικής κάρτας, στο οποίο θα αναγράφουν τον κωδικό υποβολής δήλωσης του αποτελέσματος στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr. Σας υπενθυμίζουμε ότι είναι υποχρεωτική η δήλωση του αποτελέσματος του self test στην πλατφόρμα.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τα παρακάτω έγγραφα.

Eγκύκλιος για διενέργεια self-test

Πρωτόκολλο ΕΟΔΥ 17-5-2021

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου για κορωνοϊό