Eπαναλειτουργία Νηπιαγωγείου

Μάι 20216

Ενόψει της επαναλειτουργίας των σχολείων από τη Δευτέρα 10 Μαϊου 2021 οι μαθητές θα κάνουν δυο φορές την εβδομάδα, κάθε Κυριακή και Τετάρτη αυτοδιαγνωστικό έλεγχο  (self-test), το οποίο θα προμηθεύεστε δωρεάν από το φαρμακείο με την επίδειξη του ΑΜΚΑ του μαθητή. Το τεστ συνιστάται να διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Μετά τη διενέργεια του self-test οι γονείς θα εισέρχεστε στην ηλεκτρονική πλατφόρμα self-testing.gov.gr και θα επιλέγετε “Σχολική Kάρτα για Covid-19”, όπου θα δηλώνετε το αποτέλεσμα του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου. Εάν το αποτέλεσμα είναι αρνητικό, θα εκτυπώνετε από την ηλεκτρονική πλατφόρμα τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος και κάθε Δευτέρα και Πέμπτη πρωί θα την επιδεικνύετε κατά την προσέλευση του μαθητή στη νηπιαγωγό του τμήματος. Αν δεν μπορείτε να εκτυπώσετε την σχολική κάρτα Covid 19, μπορείτε να συμπληρώσετε χειρόγραφα σε ένα χαρτί τα στοιχεία που περιλαμβάνει η σχολική κάρτα, τα οποία μπορείτε να δείτε στο παράρτημα του ΦΕΚ που υπάρχει παρακάτω και να υπογράψετε.  Σε περίπτωση που μαθητής δεν επιδείξει την σχολική κάρτα κατά την προσέλευσή του δε γίνεται δεκτός και παίρνει απουσία. Το πρώτο διαγνωστικό τεστ μπορείτε ήδη να το προμηθευτείτε από το φαρμακείο ενώ το δεύτερο τεστ από τη Δευτέρα 10 Μαϊου 2021. Αναλυτικές οδηγίες σχετικά  με τον τρόπο προμήθειας του self-test, τη δήλωση του αποτελέσματος, τη Σχολική Κάρτα Covid 19  θα βρείτε στην ενημέρωση που υπάρχει παρακάτω.
Επιπλέον, ισχύουν τα μέτρα πρόληψης και προστασίας που είχαν ληφθεί και τις προηγούμενες φορές της δια ζώσης λειτουργίας του σχολείου, όπως: η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, το διάλειμμα των τμημάτων σε ξεχωριστούς χώρους, οι σταθερές ομάδες μαθητών στην τάξη, η χρήση αντισηπτικών, το τακτικό πλύσιμο των χεριών, ο καθαρισμός των επιφανειών και του σχολείου κατά τη διάρκεια λειτουργίας του και ο αερισμός των αιθουσών. Το πρωί πριν ξεκινήσετε από το σπίτι θα θερμομετρείτε τα παιδιά και σε περίπτωση που δεν έρχονται στο σχολείο, θα πρέπει να μας ενημερώνετε για το λόγο απουσίας τους.

Ενημέρωση για την εφαρμογή του υποχρεωτικού μέτρου του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου για κορωνοϊό

ΦΕΚ1825/τΒ΄/05-05-2021.pdf

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Eπαναλειτουργία Νηπιαγωγείου