1η Αποστολή Etwinning: Μένουμε Σπίτι

1η ΑΠΟΣΤΟΛΗ E-TWINNING

Μένουμε σπίτι….μαζί

1η Δραστηριότητα:

-Τι δείχνει η παραπάνω εικόνα;

-Τι νομίζετε ότι γράφει;

Συζητήστε με τους γονείς σας που το έχετε ξαναδεί αυτό το εικονίδιο και ποιο είναι το μήνυμα του;

2η Δραστηριότητα: Πάμε να πάρουμε μέρος στην πρώτη μας αποστολή στο e-twinning πρόγραμμα;

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Τι κάνουμε όταν “Μένουμε σπίτι….μαζί”;

Πάρτε τα χρώματά σας και φτιάξτε τη δική σας ζωγραφιά με θέμα “Μένουμε σπίτι…μαζί”.

Όταν την ετοιμάσετε, βγάλτε τη μια φωτογραφία και ανεβάστε τη στο φάκελο εργασιών που υπάρχει πιο κάτω.  Πατήστε με το ποντίκι σας πάνω στην εικόνα του φακέλου και θα μεταφερθείτε στην ψηφιακή αφίσα όπου πατώντας το (+) μπορείτε να ανεβάσετε τη φωτογραφία με την ζωγραφιά του παιδιού σας! Μην ξεχνάτε να γράφετε το όνομα του παιδιού ή στην ζωγραφιά ή στον τίτλο όταν ανεβάζετε την φωτογραφία!

Φάκελος Εργασιών

Όταν ανεβάσουν όλα τα παιδιά τη ζωγραφιά τους, οι κυρίες με τη σειρά τους θα δημιουργήσουν ένα βίντεο για την συγκεκριμένη δραστηριότητα για το e-twinning πρόγραμμα και θα αναρτηθεί και στο blog μας, στη σελίδα “γωνιά των μαθητών”

Όποιος δεν καταφέρει να  ανεβάσει την εικόνα της ζωγραφιάς του στην παραπάνω ψηφιακή αφίσα μέσω του εικονιδίου του φακέλου, μπορεί εναλλακτικά να τη στείλει στο email του σχολείου: mail@1nip-pefkis.att.sch.gr

(Οι κυρίες θα φροντίσουν να την ανεβάσουν).

3η Δραστηριότητα:Ας τραγουδήσουμε και χορέψουμε!!!!

Τραγούδι: Θα κάτσω σπίτι(2020)