8η ΠΡΟΚΛΗΣΗ: Ο ΑΚΗΣ ΣΠΙΤΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ

8η ΠΡΟΚΛΗΣΗ:

Ο ΑΚΗΣ ΣΠΙΤΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ

Παιδιά, θυμάστε τον Άκη Σπιτάκη με το λεξικό που του φτιάξαμε όλα τα παιδιά από όλα τα σχολεία μαζί;;!!! Τώρα ήρθε η ώρα να κάνουμε μαζί του ένα…φανταστικό πείραμα!! Είναι πανεύκολο και θα σας αρέσει πολύ!

Ζητήστε από τη μαμά ή τον μπαμπά ένα γάντι (μιας χρήσεως), λίγο ξύδι, σόδα μαγειρικής και ένα γυάλινο βάζο (πχ. από μαγιονέζα – χωρίς το καπάκι). Πάρτε τους μαρκαδόρους σας και…ξεκινήστε, βλέποντας πρώτα το παρακάτω βίντεο με τις οδηγίες!

Ο ΑΚΗΣ ΣΠΙΤΑΚΗΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ:

1. Κάνετε το πείραμα!
  2. Φωτογραφίζετε το φουσκωμένο γάντι!
  3. Στη συνέχεια, προσθέτετε ένα συννεφάκι όπου γράφετε τι σκέφτεται (όπως στην παραπάνω φωτογραφία)
  4. και το στέλνετε στις κυρίες σας ανεβάζοντας τη φωτογραφία σας στον τοίχο των αναρτήσεών μας (padlet) παρακάτω,  ή εναλλακτικά μπορείτε πάντα να τη στείλετε στο mail του σχολείου μας: mail@1nip-pefkis.att.sch.gr μέχρι την Πέμπτη 30/4/20 !!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν δεν καταφέρετε να βάλετε το συννεφάκι, μην στενοχωρηθείτε…θα το βάλει η κυρία! Εσείς γράφετε το μήνυμά σας όπως και όπου μπορείτε ή  το υπαγορεύεται στη μαμά να το γράψει επάνω στο πάντλετ ως μήνυμα όταν το ανεβάσει μαζί με το μικρό σας όνομα!

Όποιος επιθυμεί μπορεί και εδώ να πειραματιστεί… για να δούμε ….θα  κάνει την πιο σωστή επιλογή;

(online παιχνίδι αξιολόγησης/κατανόησης πειράματος)