Καινοτομίες στην εκπαίδευση- διακρίσεις του Νηπιαγωγείου μας

Τη σχολική χρονιά 2019-20, παρά τις πρωτόγνωρες και αντίξοες συνθήκες που βιώσαμε, καταφέραμε να υλοποιήσουμε καινοτόμα προγράμματα και να συμμετέχουμε σε πανελλήνιους διαγωνισμούς με μεγάλη επιτυχία.

Συγκεκριμένα, σχεδιάσαμε και υλοποιήσαμε:

α) το πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης “Αμα ΖΩ νιος” που είχε ως σκοπό να γνωρίσουν τα νήπια μέσα από ποικίλες δράσεις το θαυμαστό κόσμο του Αμαζόνιου και να συνειδητοποιήσουν  το σημαντικό ρόλο που παίζει στη διατήρηση της ζωής του πλανήτη μας. Μέσα από το πρόγραμμα, τα παιδιά γνώρισαν τους κινδύνους που απειλούν τον Αμαζόνιο, καθώς και τους τρόπους προστασίας του. Κατανόησαν την αξία του εθελοντισμού και της ενεργητικής συμμετοχής για την επίλυση των περιβαλλοντικών ζητημάτων.

Τις δραστηριότητες του προγράμματος μπορείτε να δείτε στον σύνδεσμο που ακολουθεί:

Με τη συμμετοχή μας στο Bravo Schools γίναμε πρεσβευτές των 17 παγκόσμιων στόχων για το περιβάλλον και λάβαμε έπαινο:

1ο Νηπιαγωγείο Παλαιοκάστρου (1)

β)Επίσης το Νηπιαγωγείο μας έλαβε Διάκριση που αναδείχτηκε ως
η καλύτερη εκπαιδευτική προσέγγιση στο Στόχο 14
στην κατηγορία «Μαθητική Δημιουργία»
με τίτλο Συναγερμός στη Βυθοχώρα – Παραμύθι
και εντάσσεται στο
ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΠΡΕΣΒΕΥΤΩΝ
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ:

BRAVO SCHOOLS 2020 ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ_1ο Νηπιαγωγείο Παλαιοκάστρου (1)

Το  παραμύθι μας μπορείτε να το διαβάσετε εδώ:

γ) Από τη συμμετοχή μας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε η Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες με θέμα “Όσα δεν μπαίνουν στη βαλίτσα” μας απονεμήθηκε αναμνηστικό δίπλωμα και δώρα για κάθε συμμετέχοντα:

Συγχαρητήρια σε όλους μας, παιδιά και εκπαιδευτικούς!