Εγγραφές για το σχολικό έτος 2019-2020

Αγαπητοί γονείς, οι εγγραφές των νηπίων/προνηπίων για το σχολικό έτος 2019-2020 θα πραγματοποιηθούν από τη Δευτέρα 6/5/2019 έως και τη Δευτέρα 20/5/2019, στις 12.00μ.μ με 13.00μ.μ στο γραφείο της Προϊσταμένης του Νηπιαγωγείου.

Εγγράφονται στο Νηπιαγωγείο οι μαθητές γεννημένοι το 2014 και το 2015. Το πλαίσιο της υποχρεωτικής δίχρονης προσχολικής εκπαίδευσης από το σχολικό έτος 2019-2020 περιλαμβάνει και το δήμο Ωραιοκάστρου.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι γονείς/κηδεμόνες υποβάλλουν στο Νηπιαγωγείο που ανήκουν:

α. Αίτηση εγγραφής – Υπεύθυνη δήλωση( παρέχεται από το Νηπιαγωγείο)

β. Πιστοποιητικό γέννησης των μαθητών αναζητείται από το Νηπιαγωγείο μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος

γ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή(λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, μισθωτήριο συμβόλαιο κατοικίας)

δ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.)

ε. Επίδειξη Βιβλιαρίου Υγείας Παιδιού(Β.Υ.Π) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ  ΥΠΟΔΟΧΗΣ

Στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1) μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους  ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο.

Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντοςέτους.

2) μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως:

3)πολύτεκνοι τρίτεκνοι  μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις /ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι.

4)πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.

Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος πρόωρης υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.

1ο Νηπιαγωγείο Παλαιοκάστρου
Οδοί ή τμήματα οδών σε αλφαβητική σειρά:
Αγίας Άννης (όλη)
Αγίου Αρσενίου (όλη)
Αγίων Αποστόλων (όλη)
Άρνισσας (όλη)
Άρτας (όλη)
Αυλίδας (όλη)
Γεωργίας (όλη  εκτός από τον αρ. 2)
Δροσιάς (όλη)
Ερμού (όλη)