Εγγραφές στο Νηπιαγωγείο 2018-19

Λαμβάνοντας υπόψη την παρ.4α, του άρθρου 6, του ΠΔ 79/2017, οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία, τη σχολική χρονιά 2018-2019 θα πραγματοποιηθούν από τις 2 έως 18 Μαΐου 2018. Εγγραφές μετά τις 19 Μαιου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζεται την έγκριση του Διευθυντή/ντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Π.Ε.). Εγγράφονται στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2018-19,μαθητές γεννημένοι το 2013 και 2014.

ΩΡΑΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ 1ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ:

12.00μ.μ.-13.00μ.μ στο γραφείο της Προϊσταμένης του Νηπιαγωγείου

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

1. Αίτηση εγγραφής-Υπεύθυνη δήλωση(δίνεται από το Νηπιαγωγείο)
  2. Πιστοποιητικό γέννησης των μαθητών( αναζητείται μέσω του πληροφορικού συστήματος από το Νηπιαγωγείο)
  3. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή. Απόδειξη ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΥΔΡΕΥΣΗΣ ή ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ
  4. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή
  1. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή(Α.Δ.Υ.Μ.)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ  ΥΠΟΔΟΧΗΣ

Στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1) μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους  ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα και κάρτα ανεργίας από τον άλλο.

Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντοςέτους.

2) μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως:

3)πολύτεκνοι τρίτεκνοι  μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις /ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι.

4)πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.

Ο ελάχιστος αριθμός για τη λειτουργία του τμήματος πρόωρης υποδοχής είναι τα 5 νήπια/προνήπια.

1ο Νηπιαγωγείο Παλαιοκάστρου
Οδοί ή τμήματα οδών σε αλφαβητική σειρά:
Αγίας Άννης (όλη)
Αγίου Αρσενίου (όλη)
Αγίων Αποστόλων (όλη)
Άρνισσας (όλη)
Άρτας (όλη)
Αυλίδας (όλη)
Γεωργίας (όλη  εκτός από τον αρ. 2)
Δροσιάς (όλη)
Ερμού (όλη)