Έναρξη ρομποτικής μέσω bee bot

Με χαρά και ενθουσιασμό υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας σήμερα, τα προγραμματιζόμενα επιδαπέδια ρομποτάκια bee bot! Τα ρομποτάκια είναι ειδικά σχεδιασμένα για παιδιά προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας και εισάγουν τα παιδιά στις βασικές έννοιες της γλώσσας προγραμματισμού μέσω παιχνιδιού.

Τα ρομποτάκια ενθουσίασαν τα παιδιά από την πρώτη γνωριμία μαζί τους!

Πρώτα πρώτα να μάθουμε πώς λειτουργούν! Και πώς προγραμματίζονται να κινούνται…Το βήμα τους είναι 15 εκ. και μπορούν να λάβουν μέχρι 40 συνεχόμενες εντολές.

Μόνο να μπορούσατε να δείτε τον ενθουσιασμό στα μάτια τους!

Όλα τα ματάκια πάνω στις μελισσούλες! Ποια θα φτάσει πρώτη; Στη μια δώσαμε εντολή “10 βήματα μπροστα” ενώ στην άλλη “15 βήματα μπροστά”.

Ας αρχίσουμε ένας ένας να μαθαίνουμε να την προγραμματίζουμε…

Ευχαριστούμε από καρδιάς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που συμμερίστηκε το όνειρό μας για ένα ψηφιακό σχολείο και αγόρασε τα δύο bee bot . Ξεχωριστά ευχαριστούμε τον κ. Καραγεώργη που επιμελήθηκε την παραγγελία τους.