Δράσεις κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Με αφορμή την καθιέρωση της 6ης Μαρτίου ως Πανελλήνιας Ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, οργανώθηκαν στο σχολείο την εβδομάδα που πέρασε σχετικές δράσεις.

Τη Δευτέρα ξεκινήσαμε διαβάζοντας το βιβλίο “Τα χέρια δεν χτυπάνε, τα χέρια αγαπάνε” και αναπτύξαμε δράσεις, εμπνεόμενοι απ’ αυτό.

.jpg .jpg .jpg

Την Τρίτη φιλοξενήσαμε τη συγγραφέα Τζένη Κουτσοδημητροπούλου, η οποία μας παρουσίασε το βιβλίο “Ο Μπερτ χάνει τη φωνή του” και ανέπτυξε δραστηριότητες με τα παιδιά.

.jpg

Την Τετάρτη φτιάξαμε ομαδικές αφίσες, με τις οποίες συμμετέχουμε στη δράση “Μίλα τώρα”, που οργανώνει

ο οργανισμός “Το χαμόγελο του παιδιού”.

ΤΩΡΑ 2IMG 20230310 100656

Την Πέμπτη αναπτύχθηκαν δράσεις από την Κοινωνική Λειτουργό του σχολείου, ενώ την Παρασκευή αναδείξαμε την αξία της φιλίας και αξιολογήσαμε το πρόγραμμα της εβδομάδας.

.jpg.jpg